Mart ayı Kapasite kullanım oranı yüzde 73.1 oldu

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Merkez Bankası tarafından Türkiye’nin Mart ayı kapasite kullanım oranının  yüzde 73,1 olarak açıklandığını vurgulayarak, “ Bir önceki yılın aynı ayına göre 0,4 puanlık bir artış gerçekleşirken, bir önceki aya göre 0,2 puanlık bir azalış görüldü” dedi.

 KSO Başkanı Zeytinoğlu, “Kocaeli Sanayi Odası tarafından yapılan araştırmaya göre Mart ayı için Kocaeli firmalarının kapasite kullanım oranı yüzde 70,7 olarak belirlendi. Kocaeli sanayinin kapasiteleri geçen yılın aynı ayına göre 0,7 puan artarken, bir evvelki aya göre 1,2 puanlık bir azalış gösterdi”

 Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Mart ayında İlimizdeki hemen hemen tüm sektörlerin kapasite kullanım oranlarında bir azalış görülmektedir. Bir evvelki yılın aynı ayına göre daha iyi bir performans göstermiş olmamıza rağmen bir evvelki aya göre geriledik. Bu gerilemenin sanayi üretimindeki azalışın bir yansıması olarak değerlendiriyoruz. Önümüzdeki aylarda mevsimsel etki ile kapasitelerin tekrar yükselişe geçeceğini bekliyoruz.” dedi.