Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto’nun katılımlarıyla Türkiye-Meksika İş Konseyi Forumu

15 Haziran 2013

 

Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto’nun katılımlarıyla Türkiye-Meksika İş Konseyi Forumu, 4 Eylül 2013, Conrad Hotel, İstanbul

DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu)’ndan alınan yazıda; Meksika Büyükelçiliği tarafından Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto’nun 2-4 Eylül 2013 tarihleri arasında Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunacağı belirtilmektedir. 2-3 Eylül 2013 tarihlerinde Ankara’da resmi temaslar yapacak olan Peña Nieto, 4 Eylül 2013 tarihinde DEİK/Türk-Meksika İş Konseyi tarafından düzenlenecek Türkiye-Meksika İş Konseyi Forumu’na katılmak üzere İstanbul’a gelecektir.

Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto, Türkiye ve Meksika’nın 85 yıllık ikili ilişki tarihine rağmen, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunacak olan ilk Meksika Devlet Başkanı’dır. Ziyaret bu yönüyle ikili ilişkilerde bir dönüm noktası olarak addedilmektedir. Bu kapsamda iki ülke iş dünyasını yakınlaştırmak ve ikili ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla “21. yy’da Stratejik İttifak” adıyla adımlar atma kararı almışlardır. İkili ticaret ve yatırım fırsatlarını artırmak üzere, Devlet Başkanı Nieto ziyareti esnasında Serbest Ticaret, Çifte Vergilendirmeyi Önleme, Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki Anlaşmaları gibi anlaşmalar dahil birçok anlaşmanın imzalanması noktasında mutabık kalınması beklenmektedir.

G20 üyesi olan iki ülke aynı zamanda, dünya ekonomisine etkileri gittikçe büyümekte olan MISTA (Meksika, Endonezya, Güney Kore, Türkiye, Avusturalya) ülkeleri arasında gösterilmektedir. Ayrıca, iki ülke de birbirini bölgelerinin merkezi kabul etmekte; Türkiye Meksika’yı -gerek NAFTA gerekse Latin Amerika ülkeleri ile kurduğu serbest ticaret kanallarından ötürü- Amerika kıtasına açılan kapı, Meksika ise Türkiye’yi Orta Doğu, Orta Asya, Afrika, Kafkaslar ve Balkanlar’a açılan kapısı olarak görmektedir.

DEİK/Türk-Meksika İş Konseyi tarafından, Meksika Devlet Başkanı Enrique Peña Nieto’nun katılımlarıyla 4 Eylül 2013 tarihinde saat 10.30’da Conrad Otel’de yer alacak olan Türkiye-Meksika İş Konseyi Forumu akabinde, Meksikalı firmalar ile networking yapma imkanı da sunulacaktır.

Söz konusu Forum’a katılmakla ilgilenen üyelerimizin Odamız web sitesi, duyurulan bölümünde yer alan katılım formunu doldurarak en geç 27 Ağustos Salı günü mesai bitimine kadar DEİK’e (meksika@deik.org.tr) iletmelerini bilgilerinize rica ederiz.

 

 

Paylaş