Memur ve Esnaf İçin Alınan Kararlar ve Sağlanacak Yeni Destekler

30 Nisan 2021

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, memur maaşlarının 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırılacağını açıkladı.

Memur maaşlarının 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırılacağı, emeklilere bayram ikramiyesi ödemesinin tutarının 1000 TL’den 1100 TL’ye yükseltildiği açıklandı.

 

Esnafa kira desteği süresi uzatıldı

Salgının, faaliyetlerini olumsuz etkilediği esnaflara yapılan aylık 1000 TL gelir desteğiyle, 750 TL ve 500 TL arasındaki kira desteği uygulamasının süresinin 1 ay daha uzatılacağı açıklandı.

TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırılan kredilerin taksit ödemeleri 1 Temmuz 2021 tarihine kadar ertelendi.

TESKOMB kefaletiyle kredi kullanan esnaflardan taksit ödemesi yapamayan 240 bin kişinin 1 milyar TL tutarındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB tarafından bankaya ödenmiştir.

Çek ve senetlerle ilgili önemli bir düzenleme de yine Meclis’te uzlaşma ile görüşülmektedir.

İş sözleşmelerinin fesih yasağı 30 Haziran’a kadar uzatıldı.

Kısa çalışma ödeneğinin süresinin nisan başından haziran sonuna kadar uzatıldığı da daha önce açıklanmıştı.

İhtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1.000 TL’lik nakdi yardımı 1.100 TL’ye çıkartarak, yeniden başlatılacak. Bunun için 2 milyar 540 milyon liralık bir kaynak tahsis edildi.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına da yine ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için 183 milyon TL ilave kaynak gönderildi.

 

KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar TL bütçeli yeni bir destek programı başlatılıyor

COVID salgını sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelere yöneliktir.

Teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketler de bu desteğe başvurabilecektir.

Mikro işletmeler 30 bin TL’ye kadar, küçük işletmeler 75 bin TL’ye kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır.

Sektörlerde, şartları taşıyan işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren e-devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilirler.

Paylaş