Mis Kokulu Kazançlar

13 Mart 2017

Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu, İzmit Belediyesi ve Kocaeli Üniversitesi ortak projesi olarak Akpınar Sosyal Yardımlaşma Vakfı TOKİ konutlarında yaşayan kadınlara yönelik “Mis Kokulu Kazançlar” konulu projesinin lavanta dilim etkinliği İzmit Belediyesi Başkanı Nevzat Doğan ve Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Bahar Baykal’ın katılımlarıyla Akpınar TOKİ Konutlarında gerçekleştirildi. Söz konusu etkinliğe İcra Kurulu Üyeleri Nuriye Köksal, Banu Canayakın ve Kurul Sorumlusu Seçkin Ökte de katıldı.

Hayata geçirilen bu proje ile kadınların en önemli sorunlarından biri olan istihdam ve aile bütçesine katkı sağlama konularında destek olunarak, mesleki beceri edinmeleri, kişisel kapasitelerini artırmaları ve özgüven kazanmaları hedeflenmektedir.

Sosyal yardımlaşma vakfına ait olan 379 dairelik Akpınar TOKİ konutlarında oturan ve geliri olmayan insanlara yönelik Kocaeli Üniversitesi aracılığıyla lavanta yetiştiriciliği kursu başlatıldı. Projede ilk etapta 30 kadın yer almaktadır. Yetiştirilen lavantaların çiçekleri kurutulup paketlenerek baharatçılara satışı yapılacak, geri kalan kısımları ise gelinlikçilerden toplanan artık tüller ile nikah şekeri ve bebek şekeri yapılıp organizasyon firmalarına satışını yapılacaktır. Bu satışlardan elde edilen gelir ile lavanta yağı yapmak için makine yaptırılacak ve lavanta yağı üretimine geçilecektir. Projeden elde edilen gelirler sosyal yardımlaşma vakfına gelecek vakıfta kursa katılan kadınlara dağıtılacaktır. Bu sayede kadınlar kendi emekleri ile gelir elde etmiş olacaklardır.

Ayrıca konutlarda yer alan bir binanın sığınağı kursiyer kadınlarla birlikte boyama işlemi yapılarak sınıf haline getirildi. Sınıfın masa ve sandalyeleri kadın girişimciler kurulu tarafından temin edilerek ilk önce okuma yazma kursu ile başlayıp arkasından KOMEK ve halk eğitimden gelecek hocalarla el sanatları kursu düzenlenecektir.

Paylaş