Nikaragua Büyük Kanal Projesi Hakkında

Sayın Üyemiz,
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’dan Odamıza gönderilen yazıda;
Orta Amerika ülkelerinden Nikaragua’da Atlas Okyanusu ile Büyük Okyanusunu birbirine bağlayacak olan ve 275.5 km uzunluğunda, 280 m genişliğinde ve 30-33 m derinliğinde bir Büyük Kanal Projesi’nin gerçekleştirilmesinin planlandığı bildirilmektedir. Anılan Kanalın yapım maliyetinin 40 ile 50 milyar ABD Doları arasında gerçekleşmesinin öngörüldüğü, Projenin Nikaragua Hükümeti kontrolünde ve uluslararası birçok firmanın katılımıyla gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.
Anılan Proje kapsamında ayrıca; Karayipler ve Pasifik Okyanusu arasında gemilerin geçişini sağlayacak bir kanal, Karayip kıyısında yer alan Punta Aquila’da bir liman, Pasifik kıyısında bir liman, Pasifik kıyısında Rivas’ta bir Serbest Ticaret Bölgesi, Rivas’ta uluslararası bir havaalanı, 595.66 km uzunluğunda yollar, otobanlar, bağlantı yolları, iki tane köprü ve turizm komplekslerinin inşa edilmesinin de öngörüldüğü bildirilmektedir.
Bu kapsamda söz konusu projeye ilişkin detaylı bilgilere TOBB web sitesi (www.tobb.org.tr) sağ panelinde “Hizmetler” başlığı altındaki “Uluslararası İş İmkanları/Ülke Duyuruları/Nikaragua” başlığı altından ulaşılabilmektedir.