Öğrenciler, Heybeliada Ruhban Okulunda Düzenlenen Gençlik Forumunda Din, İnanç ve Vicdan Özgürlüğünü Tartışıyor

Paylaş

Aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu Türkiye’nin 20 kentinden 120 öğrenci, akademisyen, düşünür ve gazeteci, 23-25 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan “Benim Haklarım, Benim Kimliğim: Din, İnanç ve Vicdan Özgürlüğü” başlıklı AB Gençlik Forumunda bir araya gelecek. AB Türkiye Delegasyonu Maslahatgüzarı Bela Szombati ile Bursa Metropoliti ve Heybeliada Aya Triyada Manastırı Başrahibi Profesör Elpidophoros Lambiriniadis Eminansları katılımcıları 24 Kasım sabahı İstanbul Feriye restoranında karşılayacaklar. Etkinliğin kapanış tartışmaları ise 25 Kasım günü, tarihi Heybeliada Ruhan Okulunda gerçekleştirilecek.

Forumun amacı, genç insanları ortak değerlere dayalı ortak bir gelecek için çalışmak üzere bir araya getirmek ve gelecekte, daha iyi ve daha açık bir toplum yaratabilmek üzere diyalog, anlayış ve empati ortamı tesis etmektir.

Katılımcılar temel haklar; din, inanç ve vicdan özgürlüğü; laik devletlerde dinin rolü ve Türkiye’deki inanç grupları ve cemaatler gibi başlıkları ele alan oturumlara katılabilecekler.

25 Kasım günü düzenlenecek ve Kaan Yakuphan tarafından yönetilecek olan forumda, aralarında sanatçı, dini otorite ve meslek grubu temsilcilerinin de yer alacağı, farklı sosyo-ekonomik yapılara mensup katılımcılar hak, kimlik, din-inanç-vicdan özgürlüğü konularına odaklanacak ve elektronik oylama yoluyla yapılacak anket sonuçlarını tartışacaktır. Üzerinde düşünülmesi istenen sorular arasında dini çeşitlilik kavramı dâhilinde açık toplum kavramı ve din-devlet ilişkisi gibi konular yer alacaktır.

Bu toplantı, AB Türkiye Delegasyonu tarafından bu yıl içinde AB Bilgi Merkezleri Ağı işbirliğiyle düzenlenen yedinci forumdur. 1996 yılında kurulan Bilgi Ağı, Türkiye çapında 20 kentte faaliyet göstermektedir. Bu merkezler düzenli olarak AB hakkında bilgilendirme yapmakta ve halka yönelik görünürlük faaliyetleri ile konferans, toplantı, sergi ve konser gibi kültürel etkinlikler düzenlemektedir.