ÖLÇÜ AYARLAR İLE İGİLİ

24 Şubat 2017

Sayın Üyemiz,
Bilim,Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü  İlhan AYDIN’ nın açıklaması;  3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa göre; ölçü ve tartı aletlerinin belirli sürelerde periyodik muayeneye tabi tutulması zorunlu olup, damga süreleri dolmuş olan ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayenelerinin yaptırılması için müracaat etme süresi 28 Şubat 2017 Salı günü mesai saati bitiminde sona erecektir.
– Akaryakıt sayaçları ve ölçekleri, LPG sayaçları, kantarlar, basküller, kuyumcu ve eczanelerde kullanılmakta olan hassas teraziler, otomatik tartı aletleri asma teraziler, tek kollu kantarlar, ibreli teraziler, hassas olan ve hassas olmayan kütleler (gramlar ve kilolar), taksimetreler, naklimetreler, takograflar, aks kantarları, otomatik ray kantarları, egsoz gazı emisyon ölçüm cihazları, hububat muayene aletleri, demiryolu yük ve sarnıçlı vagonları, uzunluk ölçüleri (tek parçalı ağaç metreler), akıcı maddeler için hacim ölçüleri, kuru taneli maddeler için hacim ölçülerinin;  2 yılda bir,
– Elektrik, su ve doğalgaz sayaçlarının; 10 yılda bir periyodik muayenelerinin yaptırılması zorunludur.
Buna göre;
1) Damga süreleri dolmuş; akaryakıt sayaçları ve ölçekleri, LPG sayaçları, hassas olan kütleler  (gramlar ve kilolar), 5 kg’ın üzerinde olan hassas olmayan kütleler (kilolar), maksimum kapasitesi 2000 kg’ın üzerinde olan otomatik olmayan tartı aletleri, naklimetreler, aks kantarları, otomatik ray kantarları, hububat muayene aletleri, elektrik, su ve doğalgaz sayaçlarını bulunduran kişi, kurum ve kuruluşların en geç 28 Şubat 2017 günü mesai bitimine kadar, bir dilekçe (ekinde gerekli ücretlerin yatırıldığını gösteren dekontlarla birlikte) ile İl Müdürlüğümüze müracaat etmeleri gerekmektedir.
2) Damga süreleri dolmuş tartım kapasitesi 2 bin kilogram ve altında olan ve belediyelerce tespit edilecek yer ve günlerde kurulan, üretici ve pazarcılar tarafından kurulan malların doğrudan tüketicilere perakende olarak satıldığı açık veya kapalı Pazar yerlerinde kullanılan III. ve IV. Sınıf otomatik ve otomatik olmayan elektronik tartı aletleriyle, bu yerler dışında yay ve elektronik tertibatı bulunmayan tartım kapasitesi 2000 kg ve altında olan mekanik tartı aletlerinden; masa terazileri, asma teraziler, tek kollu kantarlar ve ibreli teraziler için ilgili Belediye Grup Merkezi Ölçüler ve Ayar Memurluğuna periyodik muayenen müracaatında bulunulacaktır.
3) I. ve II. Sınıf otomatik olmayan tartı aletleri (eczane ve kuyumcu terazileri), taksimetreler, takograflar, otomatik tartı aletleri, egsoz gazı emisyon ölçüm cihazları, okuma- çıktı verebilme veya başka elektronik cihazlarla bağlantılı çalışabilme özelliğine sahip III. ve IV. sınıf otomatik olmayan elektronik tartı aletlerini bulunduran kişi, kurum ve kuruluşların en geç 28 Şubat 2017 günü mesai bitimine kadar Yetkili Muayene Servislerine müracaat etmeleri gerekmektedir.
 
3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu uyarınca ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayenelerini yaptırmayanlara, her bir ölçü ve ölçü aleti için 1835,00 TL idari para cezası uygulanması hüküm altına alınıştır.
 
(Bilgi İçin; Telefon:3212183-Dahili:24128-24134-24126-24127-24106-24105)

Paylaş