SANAYİ-ÜNİVERSİTE İŞBİRLİĞİ GÖRÜŞMELERİ YOĞUNLAŞTI

12 Haziran 2013

Kocaeli Sanayi Odası , sanayi-üniversite işbirliğini artırmak, üye sanayi kuruluşlarının Kocaeli Üniversitesi’nin sahip olduğu imkanlardan maksimum fayda sağlamaları amacıyla Kocaeli Üniversitesi ile KSO Makine, Metal Eşya ve Ana Metal Gruplarına yönelik olarak Kocaeli Üniversitesi’ne ziyaret gerçekleştirildi.

Kocaeli Sanayi Odası olarak daha önce otomotiv, plastik ve kimya sektörleri için ziyaretler düzenlenen ve bu kez , 4. Etkinlilik olan Kocaeli Üniversitesi ziyareti sonrası Gebze’de kurulu bulunan TÜBİTAK’ta ziyaret edilerek ,ilgililerden bilgi alındı.

Kocaeli Sanayi Odasına bağlı Metal Eşya ve Ana Metal Gruplarına yönelik olarak Kocaeli Üniversitesi’ne yapılan ziyarette sanayiciler Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Ali Demirci ve öğretim üyeleri tarafından karşılandılar. Birlikte yapılan toplantıda açış konuşmasını gerçekleştiren Rektör yardımcısı Prof.Dr.Demirci, sanayi-Üniversite işbirliğinin önemini vurguladı.

Kocaeli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy, “Sanayide dışa bağımlılığımızı azaltmanın yolu, kendi teknolojimizi üretmekten geçiyor. Sanayinin kendi teknolojisini üretebilmesi için de teknolojiyi üretebilecek bilgiye kolayca ulaşabilmesi gerekiyor” dedi.

Kocaeli Üniversitesi sanayicilerle birlikte yapılan ziyarette konuşan KSO başkan yardımcısı Ulusoy, “Bu da ancak bilim, emek, sermayenin birleşmesiyle ve bunu sağlayacak olan güçlü bir üniversite-sanayi işbirliği ile mümkün. Teknoloji üretecek bilgiye ulaşmanın yolu da üniversite-sanayi işbirliğinden geçiyor. Artık işletmelerimizin günümüzde rekabet edebilmeleri gittikçe zorlaşmaktadır. Ayakta kalabilmenin bir yolu da yenilikçi yaklaşımlar ve ürünlerdir. Bu durumda Ar-Ge çalışmaları ve Ar-Ge’ya yapılan yatırımlar büyük önem kazanıyor. Ar-Ge faaliyetleri hükümetin de destekleriyle son yıllarda çok artış gösterdi. Burada Üniversitemize büyük görevler düşmektedir. Geçmişe kıyasla artık üniversite ile yapılan her işbirliğinde bir sonuca ulaşmak mümkün”

Üniversitelerimizde yürütülen uygulamalı araştırmaların; sanayinin problemlerine pratik çözümler getireceğine inandıklarını kaydederek ,Üniversite ve sanayi arasında kurulan iyi bir işbirliğinin hem üniversitenin hem de sanayinin gelişmesine olanak sağlayacağını vurgulayanKSO başkan Yardımcısı Ulusoy, “Kocaeli Sanayi Odası olarak üniversite ile işbirliğine çok önem veriyoruz. Bu kapsamda, üniversite-sanayi işbirliği platformunu oluşturduk. Sözkonusu platformda belirli periyotlarla, üniversiteden hocalarımız, ABİGEM ve Odamızdan yetkililerle olabilecek projeleri ve işbirliği imkanlarını görüşüyoruz. Bununla birlikte, Meclisimize bağlı olarak, üniversite-sanayi işbirliği komisyonumuzu oluşturduk”
Diğer KSO üniversite-sanayi işbirliği çalışmaları bulunduğunu belirten Ulusoy, “2008 yılında, Endüstriyel Dönüşüm Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar. 2010 yılında, Ar-Ge Proje Pazarı çalışmaları. Otomotiv Sanayi İşletme Yönetimi Sertifika Programı.Odamız Taşıt Araçları Ve Yan Sanayi Ürünleri Sektörü, Kimya Sektörü ve Plastik Sektörü Sanayi Gruplarına yönelik üniversite ziyaretleri gerçekleştirdik.
Bugün Makine ve Ana Metal Sanayi gruplarına yönelik olarak, bu ziyaretlerin 4. sünü gerçekleştiriyoruz. İşbirliğimizi diğer sektörleri de kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyoruz.İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde üniversitelerimizin mevcut imkanlarını kullanarak sanayimizin ihtiyaç duyduğu alanlarda daha faydalı işbirlikleri gerçekleştireceğiz. Sanayicilerimizin de bu imkânlardan olabildiğince faydalanmasını temenni ediyorum”
Toplantıda daha sonra sırasıyla KOÜ Rektörü Danışmanı Prof.Dr.Muzaffer Zeren ve Prof.Dr. Tamer Sınmazçelik ile sanayiciler görüşlerini aktardılar. Kocaeli Üniversitesi’nde mühendislik Fakültesinde bazı labartuvarlar sanayicilere gezdirilerek,bilgi aktarımında bulunuldu.

TÜBİTAK ZİYARETİ

Kocaeli Sanayi Odası Makine ve Ana Metal Sanayi gruplarına yönelik ziyaretin öğleden sonraki bölümü Gebze’de kurulu bulunan TÜBİTAK’a yapıldı. TÜBİTAK-MAM’da Malzeme Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr.Levent Turhan tarafından karşılanan ekip özellikle Döküm bölümü gezdirilerek, yapılan çalışmalar hakkında Baş Uzman Doç.Dr.Havva Kazdal Zeytin tarafından bilgi verildi .

ksohaber21 ksohaber22 ksohaber23 ksohaber24 ksohaber25 ksohaber26 ksohaber27

Paylaş