“Sanayi üretimindeki artışı yüzde 7-8’de tutmalıyız” diyen KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: “Sanayi darbe yaralarını sarmaya başladı”

10 Ekim 2016

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ağustos ayında aylık sanayi üretiminin yüzde 9.4 artmasına ilişkin değerlendirmesinde “Bu artış darbe girişiminin yaşandığı temmuz ayında sanayi üretimindeki büyük düşüşün baz etkisinden kaynaklandı.  Buna karşın sanayi üretimindeki bu çabuk toparlanma bizi sevindirdi, sanayi de darbe yaralarını sarmaya başladı.” dedi.

Ağustos ayı verilerine göre yıllık sanayi üretiminin yüzde 2.2 olarak gerçekleşmesini de değerlendiren Başkan Zeytinoğlu:  “Ağustos ayındaki bu toparlanmaya rağmen, sanayimizde yıllık  yüzde 2,2 oranındaki artışın, ülkemizin genel büyümesine çok fazla katkısı olmayacaktır. Arzumuz yıllık sanayi üretiminin yüzde 7-8’ler seviyesinde istikrarlı artış göstermesidir.” dedi.

Sektörel bazda değerlendirmelerde de bulunan Ayhan Zeytinoğlu, üretimi sürükleyen temel sektör olan enerji sektöründe aylık üretim artışının yüzde 1.7 olmasına karşın yıllık artışın yüzde 3.7 olmasının Türkiye ekonomisinin içten içe büyümeye eğilimli olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Ağustos ayında imalat sanayinde üretim artışının yüzde 10,8 olmasına karşın, yıllık imalat sanayi üretim artışının yüzde 1.5 oranında kalmasının imalat sanayi alt sektörlerindeki üretim performansı farklılıklarına işaret ettiğine değinen Ayhan Zeytinoğlu bunun da hangi sektörün nasıl destekleneceğine ilişkin fikirler verebileceğini söyledi.

Başkan Zeytinoğlu dayanıksız tüketim malları imalatındaki artışın aylık yüzde 12.4 ve yıllık yüzde 5.8 olmasına karşın, ara malı imalatındaki  aylık yüzde 6.1 ve  yıllık yüzde 0.9 düzeyinde kalan üretim artışının üretimde  frenleyici bir unsur olarak göze çarptığını vurguladı.

Paylaş