SANAYİDEN SONRA TARIM VE HİZMET SEKTÖRLERİNE NİTELİKLİ ELEMANLAR GELİYOR

26 Haziran 2012

Sanayi alanında 81 ilde başarıyla uygulanan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 projesi, şimdide tarım ve hizmet sektöründe uygulanacak. Proje kapsamında tarım ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların işgücü ihtiyaçlarına yönelik kurslar düzenlenecek.
Sanayi sektörüne yönelik olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğiyle başlatılan UMEM Beceri’10 projesi şimdide tarım ve hizmet sektörlerini içine alacak şekilde genişletildi.

Proje kapsamında işgücü piyasasının ihtiyaçlarına yönelik olarak Kocaeli’nde 149 kurs açılmış, bu kurslardan başarı ile mezun olan 2.000 kursiyer projeye katılan firmalarca istihdam edilmişti. 2011 yılında sadece sanayi alanında açılan UMEM Beceri’10 projesi kursları, işgücü piyasasının ihtiyaçlarına cevap vermesi ve yüksek istihdam oranları yakalaması sonucunda hem işverenler hem de işsizler için tercih sebebi oldu.

Sanayi alanında başarıyla uygulanan projenin, 2012 yılında taraflarca imzalanan protokolle hizmet ve tarım sektörlerine genişletilmesine karar verildi. Bu doğrultuda, hizmet ve tarım sektörlerinde faaliyet gösteren firmaların işgücü ihtiyaçlarına yönelik kurs açılabilecek, bu kurslarda yetişen ve sertifika sahibi olmaya hak kazanan kursiyerlerin çoğu da istihdam edilecek.

Kursiyerlere günlük 20 lira

1 Nisan 2012 tarihinde itibaren, UMEM Beceri’10 Projesi kurslarına katılan kursiyerler teorik ve işbaşı eğitimi süresince günlük 20 TL alacak, kursiyerlere kurs süresince “İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası” ve “Genel Sağlık Sigortası” yaptırılacak.

Firmalara istihdam teşvikleri uygulanacak

Kurslarda başarılı olan kursiyerleri istihdam eden firmalar proje kapsamında istihdam teşviklerinden yararlanabiliyor. Buna göre 18- 29 yaş arası erkekler ve yaşa bakılmaksızın kadınları istihdam eden firmaların 42 ay süreyle (3,5 yıl), 30 yaş üzerindeki erkekleri istihdam eden firmaların 30 ay süreyle “Sigorta Primi İşveren Payı” ödemeleri İŞKUR tarafından karşılanacak.

Başvuru için
Detaylı bilgi için 
www.umem.org.tr  ve 7/24 UMEM Beceri’10 Çağrı Merkezi 4444 86 36’dan bilgi alınabilmektedir. Başvurular Kocaeli Sanayi Odası’na yapılmaktadır.
Paylaş