Sanayinin Kalbi Bu Fuarda Atıyor… SANTEK’17 Açıldı

3 Kasım 2017

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) öncülüğünde 02-05 Kasım 2017 tarihleri arasında TÜYAP Anadolu Fuarı A.Ş. tarafından düzenlenen SANTEK 2017 4. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın katılımıyla açıldı.

Uluslararası Fuar Merkezinde düzenlenen açılış törenine; Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ve Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy’un yanısıra; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Tersane Komutanı Tuğamiral Aydın Eken, İstanbul Tersane Komutanı Tuğamiral Erdinç Yetkin, Bosna Hersek Başkonsolosu Began Muhic, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci, İl Jandarma Komutanı Alb. Osman Aslan, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkan Vekili Hüseyin Gezer, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, daire müdürleri, TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Cihat Alagöz, Sanayiciler, İşadamları, Oda Başkanları ve davetliler katıldı.

Fuarın ilk açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş Genel Müdürü Cihat Alagöz, “Bugün bizim için heyecanlı bir gün. Temel misyonumuz Kocaeli’yi ticaretin başkenti yapabilmektir. Bu yıl fuar sayımızı toplam 7’ye çıkardık. Birçok sektörde yeni fuarlar açtık. Kısmet olursa bir sonraki sene 10’a çıkacak İnşallah bu rakam.Ticareti geliştirirken yabancı sermayeyi de Kocaeli’ye getiriyoruz. Toplam 80 yabancı iş adamını ağırlamıştık. Bu rakam bu sene 180’e çıktı. 15 ayrı ülkeden 180 yabancı misafirimiz var. Dünyanın birçok yerinden Kocaeli’ye adeta yabancı iş adamı akın ediyor. Fuarımızda en yeni ürünler sanayinin başkenti Kocaeli’de tanıtılacak. Bu fuarın ortaya çıkmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

KOTO Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezen fuar organizasyonlarında faal görev alacaklarını belirterek Kocaeli’yi bir fuar merkezi yapma gayretinde olduklarının altını çizdi.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı(KSO) Ayhan Zeytinoğlu, İlk defa 2013 yılında düzenlemeye başladıkları SANTEK Fuarı’nın kısa zamanda sanayi ve teknoloji sektörünün buluşma noktası olduğunu vurgulayarak, “SANTEK’17’de de Türkiye’nin sanayi devlerine ev sahipliği yapmak bizleri mutlu ediyor.  Fuarımıza bu sene katılan firma sayısı bir evvelki yılın üzerinde. Bu yıl yaklaşık 300 firma katılıyor.

Ayrıca; fuarı 30 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi ile buluşturmayı hedefliyoruz. Doğu Marmara Bölgesindeki işletmelerin yanı sıra, bu sene başka illerden ve hatta uluslararası firmaların katılımı, önümüzdeki yıllarda fuarımızın uluslararası boyut kazanacağına işaret ediyor. Marka değeri giderek artan fuarımızda, katılımcıların önemli iş bağlantıları kurabileceğini ve işletmelerin birbirini daha yakından tanıma fırsatı yakalayabileceğini düşünüyoruz. Bu yılın en büyük yeniliği; Tüm savunma sanayi vakıf şirketlerinin fuarda yer alması, Ar-Ge Sanayi Akademi (ASA) buluşması. Geçmiş yıllarda fuarımıza Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, ASELSAN, ROKETSAN ve Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul) katılım sağlarken bu yıl, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, HAVELSAN, MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU, TEI-TUSAŞ, TAİ-TUSAŞ ve İŞBİR ELEKTRİK’i de fuar süresince ağırlıyoruz. Bu katılımın firmalarımız için önemli bir fırsat olduğuna inanıyoruz. Bu vesile ile firmalarımız, yurt dışından ithal edilen savunma sanayi ürünlerinin yerli teminine ilişkin ikili iş görüşmeleri yaparak, işbirliği kurabilme fırsatı yakalayacaklar.

Zeytinoğlu’nun ardından konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Biz halkımızın yerel müşterek ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Kocaeli Türkiye’nin en önemli üretim merkezi. Bu kentte herşey var. Birlik de var. Kurumlar arasında uyumlu çalışma var. Enerji bu kentte sinerjiye dönüşüyor. Türkiye’nin önünü açan en güzel şehirlerden birisi Kocaeli. İki üniversitemiz çok değerli hocalarımız var. Diğer kuruluşlarımızla Türkiye’nin ve Dünya’nın öncülüğünü yapabilecek bir kapasitemiz var. Her geçen gün buna doğru yürüdüğümüzü görüyorum. Hep birlikte bu kenti ileriye götürüyoruz. Bu fuarları çok önemsiyoruz. Her zaman destekçininiz” şeklinde konuştu.

Vali Sayın Hüseyin Aksoy yaptığı konuşmalarında; “SANTEK 2017 Fuar açılışında sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti belirterek, bu açılışımızı onurlandıran başta Başbakan Yardımcımız olmak üzere büyün konuklarımıza hoş geldiniz diyorum.

Kocaeli önemli bir sanayi şehridir. Bu sanayi şehri olma özelliğini ticari, turizm ve diğer sektörlerde de hızla geliştiren bir kent. Bu özelliğinin daha iyi bir noktaya gelebilmesi bakımından, Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı da buna katkı sunan bir çalışmadır. Özellikle bölgedeki sanayicilerimizin ürettikleri ürünlerin geliştirilmesi, ihtiyaç duyulan noktalarda nelerin nasıl yapılması konusunda karşılıklı işbirliğinin yapılmasına fırsat yaratan bir organizasyondur. Özellikle Türkiye’de son yıllarda uluslararası yaşanan bazı gelişmelerden dolayı Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bazı ürünlerin kendi milli üretimlerimiz olarak gerçekleştirilmesi konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirildi. Sayın Başbakan Yardımcımızın Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı dönemlerinde öncülük ve himaye ettiği, özellikle savunma sanayi başta olmak üzere birçok alanda yerli üretime doğru hızla bir geçiş sağlandı. Bundan sonrada bunun hızla devam edeceğine inancımız tamdır. Burada savunma sanayimizin önemli kuruluşları da yer aldı. İhtiyaç duydukları ürünler ile üretici firmalarla karşılıklı olarak istişare edilebileceği bir platform ortaya konuyor. Türk sanayisinin bilim ve teknolojide daha iyi bir noktaya gelmesi temennisindeyiz. Bu fuarda buna önemli katkı sağlayacak organizasyonlardan birisidir. Fuarın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. ”

BAŞBAKAN YARDIMCISI IŞIK, TERÖR DÜNYADA HER AN HER YERDE ORTAYA ÇIKABİLECEK BİR BÜYÜK HASTALIK

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık,konuşmasına sabah saatlerinde oluşan acı haberlere dikkat çekerek  “Bu sabah acı bir haberle uyandık. Hakkari’de hain terör örgütünün havanın puslu olmasından faydalanarak, gerçekleştirdiği terör saldırısında 8 şehidimiz ve yaralılarımız var. Öncelikle şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa diliyorum. Şilede batan gemide vefat eden gemicilerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.

Günümüzde küresel bir terörle karşı karşıyayız. Artık kimse benim evim ve ülkem güvenli diyemiyor. Gerek ülke olarak, gerek bölge olarak, gerek se dünya olarak çok zor bir süreçten geçiyoruz. Bu zor süreçte belirsizlikler alabildiğince arttı. Bu süreçte hiç kimsenin mücadeleden kaçmaması gerekiyor. Terör dünyada her an her yerde ortaya çıkabilecek bir büyük hastalık olarak bütün dünyanın önünde. Onun için artık mücadelenin küreselleşmesi ve terör örgütleri arasında hiçbir ayrım gösterilmeden yapılması gerekiyor. Biz yıllardır terörle mücadele ediyoruz. Terörden medet umanlar şimdi aynı bela ile karşı karşıyalar. Biz hiçbir ülkenin terörden dolayı kayıp yaşamasını istemiyoruz. Terörle mücadelenin tam bir dayanışma içerisinde yapılmasını çok daha elzem görüyoruz. Türkiye; 15 Temmuz’da bir hain darbe teşebbüsü yaşadı. Milletimizin iradesiyle bu girişim engellendi. FETÖ terör örgütünün beli kırılmıştır.

“TÜRKİYE’DE YABANCI YATIRIMCILARIN ARGE MERKEZİ KURMASINI DESTEKLİYORUZ

Her şeye rağmen ülkemizi büyütmeye, insanımızın refah seviyesini artırmaya devam edeceğiz. 2003-2016 yılları arasında Türkiye yüzde 5,8 büyüdü. Bu büyümenin önümüzdeki yıllarda daha da artması için çalışıyoruz. Büyümede sanayinin önemini asla unutmamamız gerekiyor. Sizlerin çalışması ve gayreti ülkenin büyümesi anlamına geliyor. Bütün sıkıntılara rağmen çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’nin son yıllarda aldığı mesafeler hiçbir şekilde küçümsenemez. Teknoloji seviyesi düşük teknolojinin oranı %50’nin üzerindeydi. Şimdi bunu yüzde 30’lara çekmeyi başardık. Yüksek teknolojinin ihracatımızdaki payını henüz arzu ettiğimiz noktaya taşıyamadık. Bunun için daha fazla gayret göstermek durumundayız. Türkiye’de yabancı yatırımcıların ARGE Merkezi kurmasını destekliyoruz. Öncelikle nitelikli işgününün kıymetini bilerek, eğitimin farkına varmamız gerekiyor. Teknolojiyi geliştirecek nitelikli insan gücünüz yoksa o teknolojiye verecek sermayeyi de yetiştirme şansınız olmayacaktır. Sanayicilerimizin en fazla eğitime ve nitelikli insan gücüne yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum.

Kocaeli tam bir sanayi şehri. Bu kadar sanayi aktivitesinin yoğun olduğu bir şehirde bu fuar bizim için çok kıymetli. Bu fuarı ben çok önemsiyorum. Çünkü Kocaeli çok üreten ama ürettiğinin tanıtımını yapmakta yeteri kadar başarılı olamayan bir kent. Bu şehir ürettiğinin reklamını yapan bir şehir değil. Bu fuarın hayırlı ve verimli olmasını diliyorum. Savunma sanayimiz bu sene çok güçlü bir katılım sağladı.” diyen Başbakan Yardımcısı  Fikri Işık,  fuarın organize edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Konuşmalardan sonra SANTEK 2017-4. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nın açılış kurdelesini, Başbakan Yardımcısı  Fikri Işık, Vali  Hüseyin Aksoy ile protokol üyeleri keserek, fuar alanında bulunan stantları dolaştılar.

DSC_6999 DSC_7028 DSC_7047 DSC_7060
DSC_7076 DSC_7083 DSC_7109 DSC_7120
DSC_7155 DSC_7174 DSC_7132 DSC_7198
DSC_7287 DSC_7352 DSC_7379 DSC_7486
Paylaş