SANTEK Basın Toplantısı

1 Kasım 2017

SANTEK 2017 4. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı bu yıl 02-05 Kasım tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Fuara öncülük eden KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu hedeflerinin 30 bin ziyaretçi oluğunu söyledi.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) öncülüğünde TÜYAP Anadolu Fuarı A.Ş. tarafından organize edilecek olan SANTEK 2017 4. Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı bu yıl 02-05 Kasım tarihleri arasında Uluslararası Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Fuarın tanıtımı için dün KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Clup Bithynia’da sektöre hizmet veren katılımcı firmalarla birlikte toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya KOTO Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, KOSGEB Bölge Müdürü İbrahim Ustaömer, MARKA Genel Sekreter Mustafa Çöpoğlu, GTO Başkanı Nail Çiler, Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz katıldı.

Toplantıda konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “İlimiz sanayinin kalbidir. Amacımız ilimizi fuar merkezine dönüştürmekti. 2013 yılında ilk fuarımızı 12 bin ziyaretçi 167 firma ve kuruluş, 2014 yılında 220 firma, 20 bin ziyaretçi, 2016 yılında 223 firma ve 26 bin 387 ziyaretçi ziyaret etmişti. Bu yıl 300 firma ile organizasyonumuzu gerçekleştiriyoruz. Fuarımızı 30 bin kişinin ziyaret edeceğini hedefliyoruz. Bu rakam oldukça önemli. Bu sene işbirliklerimize tüm Savunma Sanayi Vakıf Şirketlerini de ilave ederek fuarın bir bölümünü sadece savunma sanayi firmalarına ayırdık” ifadelerini kullandı.

“Bu yılın en büyük yeniliği; tüm savunma sanayi vakıf şirketlerinin fuarda yer alması ve Ar-Ge Sanayi Akademi (ASA) Buluşması” olacağını vurgulayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “SANTEK’17’ye savunma sanayi görüşmelerinin damga vuracağını düşünüyoruz.Savunma sanayi tarafından yurtdışından tedarik edilen malzemelerin yerli sanayi imkânları ile üretimini sağlamak amacıyla Savunma Sanayi Yerlileştirme Projesini yürütüyoruz.Bu sene işbirliklerimize tüm Savunma Sanayi Vakıf Şirketlerini de ilave ederek fuarın bir holünü sadece savunma sanayi firmalarına ayırdık.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, ASELSAN, ROKETSAN ve Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği (SAHA İstanbul)’nin yanı sıra bu yıl, HAVELSAN,  MAKİNA VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU, TEI-TUSAŞ, TAI-TUSAŞ ve  İŞBİR ELEKTRİK gibi vakıf şirketlerini de fuar süresince ağırlayacağız.

Üst düzey satınalma yöneticileri ile fuara katılan savunma sanayi şirketleri, tedarikçi adayı katılımcılar ile yurt dışından ithal edilen ürünlerin yerli firmalardan teminine ilişkin ikili iş görüşmeleri yapacak. Ayrıca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Yerlileştirme Sergisi gerçekleştirilecek”

 300 FİRMA TEMSİLCİSİ

2-5 Kasım tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açacak olan fuar 13 OSB, 3 Serbest bölge ve teknoparklarıyla Türkiye’nin ikinci büyük sanayi kenti olan Kocaeli’de sanayi  ve teknoloji sektörünün buluşma noktası olacak. Fuar 2-4 Kasım tarihlerinde saat 10:00-19:00, 5 Kasım Pazar günü ise saat 18:00’e kadar açık olacak. 25 bin metrekare kapalı sergileme alanında yaklaşık 300 firma ve temsilcisi yer alacak.

ÖNEMLİ İŞ BAĞLANTILARI KURULABİLECEK

TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz ise  şunları söyledi: “ ISO 500- Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşlarından 80 firma Kocaeli’de faaliyet göstermekte olup, bu firmaların önemli bir bölümünün katılımcı ve ziyaretçi olarak SANTEK Fuarımızda yer alacak olmaları da fuarımıza güç katmaktadır. Sanayideki yer alacağı fuarda katılımcılar önemli iş bağlantıları kurabilecek. SANTEK Fuarı’nı geçen yıl 26 bini aşkın kişi ziyaret etti. Fuarda bu yıl Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilecek Yerleştirme Sergisi’nde, yurt dışından ithal edilen ürünlerin yerli firmalardan teminine ilişkin görüşmeler yapılacak.”

Toplantıda daha sonra Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Kocaeli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, KOSGEB Bölge Müdürü İbrahim Ustaömer  SANTEK’17 Fuarı hakkında kısa görüşlerini sundular.

Paylaş