Sanayinin devlerini buluşturan etkinlik

29 Kasım 2022

SANTEK Dijital 2022 Fuarı, Savunma Sanayii İl Buluşması ve Match4Industry İkili İş Görüşmeleri Etkinliği’nin açılışı eş zamanı olarak yapıldı. Açılışa yerli ve yabancı sanayicilerin ilgisi yoğun oldu

 

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) organizasyonunda düzenlenen sanayi ve teknoloji firmalarının buluşma platformu haline gelen SANTEK Dijital 2022 Fuarı ile Savunma Sanayii İl Buluşması etkinliğinin açılışı Kocaeli Kongre Merkezi’nde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Fuar ile eş zamanlı olarak Match4Industry Uluslararası İkili İş Görüşmeleri Etkinliği de başladı. Savunma Sanayii İl Buluşması ve Match4Industry etkinliği 29-30 Kasım tarihlerinde 2 gün boyunca fiziki olarak gerçekleşirken, bir yıl boyunca açık kalacak SANTEK Dijital Fuarı’nda ise firmalar online platformda buluştu.

SANAYİLEŞME DAİRE BAŞKANI KATILDI

Etkinliğin açılışına KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul ev sahipliği yaparken; T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı Sanayileşme Daire Başkanı İrfan Özsert, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, protokol üyeleri, savunma sanayi ana yüklenici firmalarının temsilcileri ve sanayiciler de açılışa katılım sağladı. Etkinliğin açılışında konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şunları söyledi: “Oda olarak hedefimiz Kocaeli’yi uluslararası etkinliklerin de yer aldığı bir fuar merkezine dönüştürmek. Bu amaçla ilk defa 2013 yılında SANTEK Fuarını düzenlemeye başladık. Kısa zamanda fuarımız sanayi ve teknoloji sektörünün buluşma noktası ve iç ve dış pazarlara erişimin etkili bir yolu oldu.

DAHA GÜÇLÜ ERİŞİM VE ETKİLEŞİM

Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi fuarımızı “SANTEK DİJİTAL” adı altında online platformda, daha güçlü erişim ve etkileşim olanaklarıyla düzenliyoruz. Bugün başlayan fuarımız bir yıl boyunca açık olacak. Fuarımızda şuan sisteme kayıtlı   125 sanayi kuruluşu ve 40 Teknopark firması yer alıyor. Kurum-kuruluş ve STK’larla birlikte toplam fuar katılımcı sayımız 181’dir. Dijital Fuarımızı, Ticaret Bakanlığı onaylı e-ihracat platformu globalpiyasa.com teknik alt yapısı ile düzenliyoruz. Fuar ile eş zamanlı olarak artık gelenekselleşen “Savunma Sanayi İkili İş Görüşmeleri” ve “Match4Industry” etkinliklerimizi de düzenlemeye devam ediyoruz.

SAVUNMA SANAYİ YERLİLEŞE PROJESİ

Oda olarak, üyemiz sanayi kuruluşlarının savunma sanayii tedarik zincirinde yer alabilmelerine destek olabilmek amacı ile 2014 yılında başlattığımız “Savunma Sanayi Yerlileşme Projesi”ni yürütüyoruz. Bugüne kadar2.900’e yakın iş görüşmesi yapıldı. Bugün de burada “Savunma Sanayi Kocaeli Buluşması” etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. Etkinliğimizde;  Savunma Sanayi Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı TGM Envanter Kontrol Merkezi Müdürlüğü, ASELSAN,  ROKETSAN, HAVELSAN, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu,  TUSAŞ, TEİ, STM, TÜBİTAK SAGE, BMC ve FNSS yer alıyor.

ETKİNLİK ÖNEMLİ BİR FIRSAT

İl olarak savunma sanayinde olmamız gereken yerde değiliz. Bu sebeple savunma sanayine tedarikçi olmak isteyen firmalarımız için bu etkinlik önemli bir fırsat. Yurt dışından ithal edilen savunma sanayi ürünlerinin yerli teminine ilişkin ikili iş görüşmeleri ile işbirliği kurabilme imkanı sağlanıyor. Etkinliğimiz için 350’nin üzerinde randevu alındığını da paylaşmak isterim.

ULUSLAR ARASI İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

2012 yılından beri düzenlediğimiz ve artık gelenekselleşen yurt dışı ikili iş görüşmesi etkinliğimiz olan Match4Indutry Uluslararası İkili İş Görüşmeleri Etkinliğimizi de düzenliyoruz. 2 yıldır online olarak gerçekleştirdiğimiz etkinliğimizi bu yıl fiziki olarak gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar 6500’ün üzerinde ikili iş görüşmesi / 1700’den fazla firma katılımı ile yapıldı. Bu yıl; “Almanya, Macaristan, Bulgaristan, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Kazakistan, Pakistan ve Uganda”dan yabancı iş insanları ile firmalarımızı buluşturacağız.Türkiye’den 111 firmamız, yabancı ülkelerden  77 katılımcı ile etkinliğimizi düzenliyoruz. Hedefimiz; 800 adet ikili iş görüşmesi  sağlamak. Umarız firmalarımız başarılı işbirlikleri kurarlar.

BİR YIL BOYUNCA AÇIK

SANTEK-Dijital Fuarımız 1 ay boyunca ziyarete açık olacak. Fuar geri planında oluşturulan B2B online platformu da 1 yıl boyunca açık kalacak. SANTEK-Dijital Fuarında ve Savunma Sanayi Kocaeli Buluşmasında desteklerini ve katkılarını esirgemeyen; Savunma Sanayi Başkanlığına, Kocaeli Valiliğine, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Savunma Sanayi Vakıf Şirketlerine ve  *Globalpiyasa.com’a teşekkür ediyorum. SANTEK-Dijital Fuarımızın ve diğer etkinliklerimizin tüm firmalarımıza, bölgemize ve ülkemize fayda sağlamasını diliyor,Yönetim Kurulumuz adına hepinizi saygı ile selamlıyorum.”

KOCAELİ SAVUNMA SANAYİ İÇİN ÖNEMLİ BİR İL

Ardından kürsüye çıkan T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı Sanayileşme Daire Başkanı İrfan Özsert ise şunları kaydetti: “Ülkemizin önemli endüstri merkezlerinden ve bu konuda öncü merkezlerinden biri olan Kocaeli’nde SANTEK Dijital Fuarı ve Savunma Sanayii buluşmasında hazır bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Kocaeli, savunma sanayisi açısından çok önemli bir il. Ülke olarak içinde bulunduğumuz konjonktür gereği artık savunma sanayinde butik üretimden çıkıp seri üretime yönelik çalışmalar başlatmamız gerekiyor. Yıllarca biz talep olduğu zaman ürünleri geliştirdik, ürettik ve silahlı kuvvetlerimize teslim ettik. Fakat bulunduğumuz coğrafya gereği ihtiyacın ne zaman ortaya çıkacağı belli değil. Buna hazır olabilmemiz için savunma sanayimizi geliştirmemiz gerekiyor. O yüzden Kocaeli gibi endüstriyel üretime yatkın ve bu konuda tecrübeli şehirlerimizden maksimum seviyede yararlanmak istiyoruz.

ENVANTERDE 124 KOCAELİ FİRMASI KAYITLI

Bu kapsamda, Endüstriyel Yetkinlik Değerlendirme ve Destekleme Programı (EYDEP) programı geliştiriyoruz ve yetenek envanterimizi ortaya çıkarıp aktif hale getiriyoruz. EYDEP programı savunma sanayinde faaliyet gösteren ve ülkemizin herhangi bir ilinden bize başvuran firmalarımızı ana yüklenicilerimizle beraber yerinde inceleyerek denetimden geçiriyoruz. Bu denetim sonrası firmalarımızın kendi potansiyellerini görmek istiyoruz. Ayrıca yetenek envanteri kapsamında başvuran firmalarımızı yeteneklerini, kabiliyetlerini, ürünlerini, test altyapılarını, üretim altyapılarını bir envanter haline getiriyoruz ki bulunabilirlikleri yüksek olsun. Amacımız bunu savunma sanayinde genele yayarak sürdürülebilirliğini sağlamak. EYDEP kapsamında şu ana kadar 756 firmaya denetimde bulunduk ve bunu Kocaeli ilimizde nerdeyse tamamlamış vaziyetteyiz.  YETEN programı kapsamında da 2660 firmamız envanterimizde kayıtlı bulunuyor. 124 tane firmamızda KOCAELİ firmasıdır.  Savunma sanayi destekleme fonu kapsamında destek vermekteyiz. Belli bir bütçeye kadar firmalarımızı desteklemekteyiz.”

AÇILIŞ KONUŞMALARI VE SUNUMLAR YAPILDI

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve T.C. Savunma Sanayii Başkanlığı Sanayileşme Daire Başkanı İrfan Özsert’in açılış konuşmalarının ardından etkinlik savunma sanayi ana yüklenici firmaların tedarik süreçleri sunumları ve seminerleri ile devam etti. Etkinlik kapsamında 30 Kasım Çarşamba günü ise ikili iş görüşmeleri etkinliği yapıldı.

ULUSLARARASI İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

SANTEK Dijital  Fuarımız ile eş zamanlı olarak  KSO ve Doğu Marmara ABİGEM organizasyonunda Avrupa İşletmeler Ağı kapsamında düzenlenen “Match4Industry İkili İş Görüşmeleri Etkinliği’ de ilk gün yerli ve yabancı firmaların yoğun ilgisi ile gerçekleşti. İkili iş görüşmeleri 30 Kasım Çarşamba günü de Kocaeli Kongre Merkezi’ne devam etti.