SEDAŞ-SEPAŞ Faaliyet Araştırması Hk.

4 Haziran 2013

Sayın Üyemiz,
SEDAŞ ‘ dan alınan yazıda, SEDAŞ ‘ ın 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu çerçevesindeEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından verilen, “dağıtım” ve “perakende satış” lisanslarına istinaden Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce illerinde elektrik enerjisi dağıtımı ve perakende satış faaliyetlerini yaklaşık olarak 4 yıldan bu yana yürüttüğü belirtilmektedir.
4628 sayılı söz konusu kanunun 3 ‘ üncü maddesine istinaden, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ nun ‘Dağıtım ve Perakende Satış Faaliyetlerinin Hukuki Ayrıştırmasına İlişkin Usul ve Esaslar’ kararına göre, faaliyet ayrıştırılması için EPDK tarafından kısmi bölünme yönteminin izlenmesi gerektiği kararına varıldığı belirtilmiştir. Bu karar 27.09.2012 tarihinde 28424 sayılı Resmi Gazete’de de yayınlamıştır.
İşte bu yasa ve EPDK kurul kararı çerçevesinde 01 Ocak 2013 tarihinden itibaren “dağıtım faaliyeti” ile “perakende satış faaliyetinin” farklı şirketler tarafından yürütülmesi gerekmektedir.
Bu doğrultuda SEDAŞ, Elektrik Piyasası Kanunu kapsamında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından verilen “dağıtım” ve “perakende satış” lisanslarına istinaden Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Düzce illerinde elektrik enerjisi dağıtımı ve perakende satış hizmetimizi ayrıştıracaktır.
01 Ocak 2013 tarihi itibariyle yeni satış şirketi (SEPAŞ), Sakarya, Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi, dağıtım şirketinden ayrı olarak faaliyetini sürdürecektir. SEDAŞ, SEPAŞ ‘ a dağıtım hizmeti sağlayacaktır. Bu kapsamda kayıp kaçakla mücadele, enerji bağlantılarının yapılması, enerji kesme ve açma işlemleri, yatırım faaliyeti ile işletme bakım ve onarım çalışmaları SEDAŞ tarafından sürdürülecek olup; elektrik satışı, perakende satış sözleşmeleri ve faturalandırma işlemleri ise yeni perakende satış şirketi SEPAŞ tarafından gerçekleştirilecektir. SEPAŞ logolu tüketim faturaları da 01 Ocak 2013 itibariyle müşterilere ulaşmaya başlayacaktır.
Bilgilerinize rica ederiz.
Saygılarımızla,

KOCAELİ SANAYİ ODASI

Paylaş