Şehir Giriş/Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması

4 Nisan 2020

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan Şehir Giriş/Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması kararında;
Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahipleri ikamet adresi ile işyeri adreslerinin farklı illerde olması durumunda, iller arası giriş çıkışlarda sorun yaşamayacaklar.

T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgenin 3 d maddesinde “Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda iller arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.” ifadesi yer almaktadır.

İlgili genelgeye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

18- 20 yaş arasındaki gençlerle ilgili istisnaları içeren ek genelgeye yayımlanmıştır.

  • Kamu kurum ve kuruluşlarında memur, sözleşmeli personel veya işçi statüsünde görevli olanlar,
  • Özel sektörde düzenli bir işe sahip olan ve sosyal güvenlik kayıt belgesi ile bu durumu belgeleyenler,
  • Tarımsal üretimin sürekliliği açısından önemli bir fonksiyona sahip olan ve iller arasındaki planlama, seyahat ve konaklama koşulları 03.04.2020 tarih ve 6202 sayılı Genelgemiz ile düzenlenen mevsimlik tarım işçileri, 03.04.2020 tarih ve 6235 sayılı sayılı Bakanlık Genelgesi ile getirilen sokağa çıkış yasağından muaf tutulacak. Bu istisnalar 01.01.2002 tarihinden sonra doğanlara (18 yaşından küçüklere) uygulanmayacaktır.

İlgili genelgeye ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Paylaş