Şehir içi ve Şehirler Arası Yolcu Taşımacılığı

6 Temmuz 2020

Sayın Üyemiz,

İlgi : a) İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 01.06.2020 tarih ve 8567 sayılı genelgesi.
b) İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 11.06.2020 tarih ve 9288 sayılı genelgesi.
c) İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 24.06.2020 tarih ve 10132 sayılı
genelgesi.

Covid­19 salgınının görüldüğü andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda salgının/bulaşmanın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

İlgi (a) Bakanlık Genelgesi ile kontrollü sosyal hayata geçiş sonrasında Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan “Kent İçi Ulaşım Araçları (Minibüsler, Dolmuşlar, Halk Otobüsleri, Belediye Otobüsleri ve Diğerleri) ile İlgili Alınması Gereken Önlemler” ve “Karayolu Taşımacılığı, Demiryolu Taşımacılığı, Denizyolu Yolcu Taşımacılığı ile İlgili Alınması Gereken Önlemler” başlıklı rehberler doğrultusunda şehiriçi ve şehirlerarası yolcu  taşımacılığında uygulanacak tedbirlere bildirilmiştir.

İlgi (b) Genelge ile Covid­19 salgını ile mücadele sürecinde Türk vatandaşları ile yabancı ülke vatandaşlarının hava, kara ve deniz yoluyla ülkemize giriş/çıkışlarına getirilen kısıtlamalar (İran kara sınır kapılarından yolcu giriş/çıkışlarına yönelik hükümler hariç) yürürlükten kaldırılmıştır.
Turizm sezonunun açılması ve ülkemize giriş­çıkış kısıtlamalarının kaldırılması sonrasında önümüzdeki süreçte yabancı turistlerin ülkemizdeki turizm beldelerine yoğun rağbet göstermesi beklenmektedir.

Bu kapsamda;
1. Ülkemize yurtdışından gelen yabancı turistleri taşıyan yabancı plakalı toplu taşıma araçlarının ilgi (a) Genelgede yer alan araç içi oturma planı kısıtlamasına uygun olup olmadığına bakılmaksızın hudut kapısına geldiği sıradaki yolcu sayısını artırmamak (ülkemiz içerisinde varış noktasına kadar yeni yolcu almamak) kaydıyla yolcu taşımalarına müsaade edilmesi,

2. 65 yaş ve üzeri yabancı turistlerin, ülkemiz içerisinde gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatlerinde “Seyahat İzin Belgesi” aranmaması İçişleri Bakanlığı İller İdaresi
Genel Müdürlüğünün ilgi (c) de kayıtlı genelgesi ile bildirilmiştir.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü yazısına ulaşmak için tıklayınız.

 

Paylaş