Sektörel Performans Ödülleri Sahiplerini Buldu

BÜYÜK ÖDÜLLERİ; KOBİ DALINDA TEKİŞ TEKNİK EROZYON KALIP VE BOİ DALINDA KORDSA GLOBAL ENDÜSTRİYEL İPLİK A.Ş. KAZANDILAR
· Doğu Marmara Bölgesindeki başarılı sanayi kuruluşlarını ödüllendirmek amacıyla, Kocaeli SanayiOdası önderliğinde; PwC Türkiye, Doğu Marmara ABİGEM A.Ş., Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, CNN Türk, işbirliğinde ve Bolu, Düzce, Sakarya ve Yalova Ticaret ve Sanayi Odaları koordinasyonu ile “Sanayi Kuruluşları ÇizgiüstüSektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu” sonucunda farklı sektörlerde KOBİ ve Büyük Ölçekli İşletme kategorilerinde ödül töreni yapıldı.
· Başiskele’de yeni kurulan WellbornLuxuryHoteli’nde gerçekleştirilen “2012 Yılı Çizgi Üstü Sektörel Performans Değerlendirme Ödülleri” törenine TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Bolu Valisi İbrahim Özçimen, Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmaoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Sezer Şener Komsuoğlu,Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul,Kocaeli Ticaret Odası başkanı Halil İbrahim Keleş Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kösemuslu,Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Büyük, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Özel, Körfez Ticaret Odası Başkanı Mustafa Efe, TOBB Yönetim Kurulu üyesi İlhan Paksever ve sanayiciler katıldılar.
Kocaeli Sanayi Odası’nın önderliği’nde düzenlenen SektörelPreformans büyük ödülünü KOBİ’lerde kurulu TEKİŞ Teknik Kalıp Sanayi ve Ticaret A.Ş, Büyük Ölçekli Kuruluşlarda ise Kocaeli’de KORDSA Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi Sanayi ve Ticaret A.Ş.Kazandı .Sektörel Performans değerlendirilmesinde Süreklilik birincilik ödülünü KOBİ’lerde Kocaeli’de kurulu MÜPA Tarım ve Gıda Sanayi A.Ş. Büyük ölçekli Kuruluşlarda ise AROMSA Besin Aroma ve Katkı Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. aldı
TOBB BAŞKANI RIFAT HİSARCIKLIOĞLU,
“TÜRK SANAYİCİSİNE FIRSAT VERİLSİN. 2023 ‘TE İLK 10’DA OLALIM”
Sanayi Kuruluşları Sektörel Performans Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu, Türk Ticaret Kanununun değiştirilmesinde önemli görev alıp Türk özel sektörün üzerinden 6 milyar liralık bir yükün kalkmasını sağladıklarını anlattı.
ZEYTİNOĞLU, “KİŞİ BAŞINA 21.400 LİRA İLE EN YÜKSEK VERGİYİ KOCAELİ ÖDEDİ”
Toplantının açış konuşmasını gerçekleştiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, çeşitli ekonomik değerlendirmelerde bulunarak, geçen yıl Kasım ayına kadar bütçemizin fazla verdiğini bu yıl ise 23.1 milyar TL açık verdiğini vurguladı. Kriz dönemlerinde harcamalarda tedbir alınması gerektiğini belirten KSO Başkanı Zeytinoğlu, “ Vergi zammı ile açık kapatmayı uygun bulmuyoruz. Bir önemli sorun . Bankalarla çalışmayan kuruluşların, factoring firmalarından % 30-35 ile borçlandığını biliyoruz. Çok tehlikeli.
Ayrıca Borçlar Kanununda bir takım sorunlar var. Eşlerin onayı ile ancak borçlanabiliyoruz. Düzeltilmeli. Bir diğer sorunumuz ; Mevduat vadeleri çok kısa. Vadelerin uzatılması için,uzun vadeli mevduatlar üzerindeki vergileri azaltarak teşvik etmek gerekiyor.
Merkez Bankası Başkanına söylemiştik hafta başında konuşmasında bu konuda çalışmalar yaptıklarını bildirdiler. Maliye Bakanımızın bütçe açığı ile ilgili hassasiyetine katılıyoruz.
Ayrıca yüzde 70lere varan dolaylı vergilerin orta ve uzun vadede azaltılmasını istiyoruz.
Bu oranlar sürdürülebilir değil.Maliye bakanlığı bu konuda hedef koymalı.
OECD ortalaması yüzde elli. (2023 – kurumlar, gelir KDV, % 15)
2011 yılı itibariyle; Kocaeli’nin Devlet bütçesine en çok katkıyı sağlan il olduğunu kaydeden KSO Başkanı Zeytinoğlu, “ İlimizin ülke vergi gelirlerine katkısı %13,2 ile ikinci sırada yer almıştır. Kişi başına 21.405 TL ile en yüksek vergiyi biz ödedik.
2012 yılının ilk on ayı verilerine bakar isek;Devletin kasasına giren her 100 liranın 11 Lirasını Kocaeli karşılıyor. Bu dönmede İlimiz bütçeden 1 lira alırken 12,44 lira vermiş. Oldukça çarpıcı olan bu veriye dikkatinizi çekmek isterim. Kocaeli bütçeden en az alan İl. Biz bu oranın Türkiye ortalaması düzeyine artırılmasını istiyoruz.
Bu payı sadece ulaşım altyapısının güçlendirilmesi için istiyoruz. Bu katkı sadece ilimiz için değil, ülkemiz ve Anadolu için sağlanacak bir katkı olacaktır” dedi.
KSO Başkanı Zeytinoğlu konuşmasında “2012 Yılı Çizgi Üstü Sektörel Performans Değerlendirme Ödülleri” hakkında bilgilendirme yaparak, “ 2008 yılında 80 firma 2009 yılında 62 firma, 2010 yılında 61 firma ve 2011 yılında 100 kuruluşun katıldığı organizasyonumuza bu yıl da 100 katılım sağlanmıştır.
Bu sene 16 sektörde ve 7 kategoride değerlendirmelerimizi yaptık. 13 sektörde ödül verebildik.
Bu organizasyonumuzla özellikle KOBİ’lerimizin dünya şirketi olmalarının önünü açmayı hedefliyoruz. Ödüllendirmenin ötesinde firmalarımızın kendilerini, kendi sektörlerinde kıyaslayabilmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.
2010 yılında; TR42 Bölgesinde yer alan illerimizi de dahil ederek organizasyonumuzun sınırlarımızı genişletmiştik. Benzeri olmayan ve marka değeri giderek artan organizasyonumuz ile sınırlarımızı daha da genişletmeyi hedefliyoruz.
Organizasyonumuza katılan 100 firmamızı tek tek kutluyorum. Firmalarımızın performansları geçen yıldan daha yüksek. Ve inanıyorum ki bu ivme artarak devam edecek. Organizasyonumuza katılıp da ödül alamayan firmalarımıza bir geribildirim raporu verilecektir. Firmalarımızı, kendilerini dışarıdan bir gözle görme fırsatını yakaladıkları için buradan kendilerini galip ilan ediyoruz”
Hisarcıklıoğlu,” Türk Sanayicisine fırsat verilsin
Türkiyenin çok kaliteli mal ürettiğini anlatan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiyenin giremeyeceği pazarın olmadığını dile getirdi.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Doğu Marmara Kalkınma Ajansını (MARKA) kapsayan Bolu, Sakarya, Düzce, Yalova ve Kocaelinin bulunduğu bölgenin potansiyelinin yüksek olduğunu ifade ederek, bu potansiyelin iyi değerlendirilemediğini bildirdi.
Kocaelide “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri” projesinde 3 bin 500 kişiye istihdam sağlandığını vurgulayan Başkan Hisarcıklıoğlu, bu sayının da yetersiz olduğunu vurguladı.
Bölgenin turizm ve tarım alanında da önemli potansiyele sahip olduğunu ifade eden Başkan Hisarcıklıoğlu, bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi
Özel sektörün ülke kalkınmasında önemli katkılarının bulunduğuna dikkati çeken TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “30 yıldır Türk özel sektörü olarak müthiş bir başarı hikayesi yazdık, dünyayı örnek olacak bir başarı hikayesi yazdık. 30 yıl önce Yunanistan ve Suudi Arabistan bizim üzerimizde, bizden ilerideydi. Bizden daha gelişmişlerdi. Şimdi ikisinin toplamı bir Türkiye ediyor. Bu başarının sahibi Türk özel sektörüdür” diye konuştu.
Hisarcıklıoğlu, devletten hiçbir şey istemediklerini anlatarak, “Bizim önümüz de 17 ülke var, o ülkeler sanayicisine, girişimcisine tüccarına ne veriyorsa bize onu versin. Başka hiçbir şey istemiyorum. Dünyada rekabet listesinde 55inci sıradayız. 55inci sırada olmama rağmen geçen yıl 8,5lik büyümeyle Türkiyeyi dünya ikincisi ve dünyanın 17. büyük ekonomisi yaptık. Bizim karar alıcılardan tek isteğimiz şu, önümdeki 17 ülke ne veriyorsa hangi şartları sağlıyorsa, kadın erkek girişimcisine ne sağlıyorsa, bize de onu sağlayın” ifadesini kullandı.
TOBB Hisarcıklıoğlu, Türk Sanayicisine fırsat verildiğinde Türkiyeyi 2023te dünyanın ilk 10 ülkesi içerisine sokacaklarını söyledi.
Konuşmasında Doğu Marmara Bölgesinin önemine değinen Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: Bu güzel tablo için herkese teşekkür ediyorum. Bu toplantı bir vizyon toplantısı. Herkes tek tek hareket ederse birşey olmaz ama birlikte hareket ederse bir şeyler olabilir. Bu bölge Türkiyenin gözbebeğidir. Burası insana moral veriyor. Keşke Türkiyenin tamamı Doğu Marmara gibi olsa..Bütün yatırımcıların en çok tercih ettikleri nokta. Türkiyede en fazla hızla gelişen bölge Doğu Marmara bölgesi geliyor
Kalkınma ajanslarının doğru bir proje olduğunu belirten TOBB Başkanı,Kalkınma ajansının bu bölgede yapamayacağı şey yok. Bu bölgede herşey var. Geleceği parlak. Sizlerden ricam siz ne kadar zenginseniz Türkiye o kadar zengin. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, işadamlarından ABİGEM, KOBİ AŞ ve Kredi Garanti Fonu gibi olanaklardan yararlanmalarını istedi. Krediye ulaşmakta zorluk çeken girişimciler için Kredi Garanti Fonu’nun kefalet sağladığını bildiren Hisarcıklıoğlu, KOBİ AŞ’nin de geleceği olan projeler ve girişimlerde firmaya ortak olarak destek sağladığını, işlerin rayına oturmasıyla bir süre sonra ortaklıktan ayrıldığını belirtti.
ABİGEM merkezlerinin ise özellikle danışman çalıştırma şansı olmayan KOBİ’ler için çok önemli hizmetler verdiği üzerinde duran Hisarcıklıoğlu, ABİGEM sayesinde büyük başarılara imza atan girişimcilerden örnekler verdi.
UMEM Beceri’10 Projesi hakkında da bilgi veren Hisarcıklıoğlu, “Bu proje ile işsizleri meslek sahibi yapıyoruz. UMEM çok hayırlı bir proje. Kocaeli de bu projeyi çok iyi değerlendiriyor, ama yetmez. Bunu geliştirmesi lazım” dedi.
“2012 YILI ÇİZGİ ÜSTÜ SEKTÖREL PERFORMANS DEĞERLENDİRME” ÖDÜL TÖRENİ
ÖDÜL KAZANAN FİRMALAR

Bütün firmaların listesi için tıklayınız

FOTO 1 : Kobi Dalında büyük ödülü kazanan Tekiş Teknik Erozyon Kalıp A.Ş. adına Genel Müdür Filiz ÖZOĞUL ve BOİ dalında büyük ödülü kazanan Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi A.Ş. adına Yürütme Kurulu Başkanı ve CEO Selim Hakan TİFTİK ödüllerini Kocaeli Valisi Ercan TOPACA ve TOBB Başkanı RifatHİSARCIKLIOĞLU’nun elinden aldılar.
FOTO2 : Gıda Sanayi Sektöründe KOBİ dalında Müpa Tarım ve Gıda A.Ş. adına Y.K.Bşk. Yrd. Bora ERGENE ödülünü Bolu Valisi İbrahim ÖZÇİMEN’den aldı.
FOTO 3 : Gıda Sanayi Sektörü BOİ dalında Aromsa Besin ve Katkı Maddeleri A.Ş. adına Kalite Direktörü Dilek KILIÇARSLAN ödülünü Kocaeli Milletvekili Zeki AYGÜN’ün elinden aldı.
FOTO 4 : Kimya Sanayi Sektöründe KOBİ dalında Desi Kimya Madencilik İnş. Turizm A.Ş. adına Gen.Md. Hasan Uğur AYDIN ödülünü Kocaeli Milletvekili Zeki AYGÜN’ün elinden aldı.
FOTO 5: Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Sektöründe BOİ dalında Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. adına Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz BAYRAKTAR ödülünü KOÜ Rektörü Sezer Ş. KOMSUOĞLU’ndan aldı.
FOTO 6 : Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Sektöründe BOİ Süreklilik Ödülünü Belgin Madeni Yağlar A.Ş. adına Grup Satış Müdürü Fuat Sinan ÇUBUKÇU TOBB Y.K. Üyesi İlhan PARŞEKER’den aldı.
FOTO 7 : Tekstil ve Deri Ürünleri Sanayi Sektörü’nde BOİ dalında İmteks Giyim San. A.Ş. adına Sosyal Uygunluk ve İ. Kaynakları Yöneticisi Ali ŞAHİN ödülünü Düzce T.S.O. Y.K.Bşk. Metin BÜYÜK’ten aldı.
FOTO 8 : Yine Tekstil ve Deri Ürünleri Sanayi Sektörü’nde BOİ süreklilikte Realkom Tekstil Ür. A.Ş. adına Gen.Md. Mutlu KAYAN ödülünü Bolu TSO Y.K. Başkanı Emin SEMERCİOĞLU’nun elinden aldı.
FOTO 9 : Makine Sanayi Sektöründe KOBİ dalında Kromel Makine A.Ş. adına Dış Ticaret Yöneticisi Şevket ÇALIŞKAN ödülünü SATSO Y.K.Bşk. Mahmut KÖSEMUSUL’dan aldı.
FOTO 10 : Yapı ve Yapı Malzemeleri Sanayi Sektöründe KOBİ dalında Tirim İnşaat Mimarlık Taahhüt adına Ahşap grup Koord. Gürsel AKAR ödülünü Yalova TSO. Y.K.Bşk. Celal ÖZEL’den aldı.
FOTO 11 : Yapı ve Yapı Malzemeleri Sanayi Sektöründe BOİ dalında Alka San. İnş. Ve Tic. A.Ş. adına Y.K.Üyesi Ömer ALKUMRU ödülünü KOTO Bşk. İbrahim KELEŞ’in elinden aldı.
FOTO 12 : Plastik ve Kauçuk Ürünleri Sanayi Sektöründe BOİ dalında Özka Lastik ve Kauçuk San. A.Ş. adına Y.K.Üyesi İrfan KANIK ödülünü Çankırı Ticaret Borsası Y.K. Bşk. Hüsnü ÜNAL’dan aldı.
FOTO 13 : Plastik ve Kauçuk Ürünleri Sanayi Sektöründe KOBİ süreklilik ödülünü Pimtaş Plastik İnş. Malz. A.Ş. adına Genel Md. Şamil TAHMAZ, Gebze Tic. Odası Y.K.Bşk. Nail ÇİLER’den aldı.
FOTO 14 : Metal Sanayi Sektöründe KOBİ dalında Doğa Park İnş.Tur.Teks..San. adına Genel Md. Erol AYAZ ödülünü Körfez Tic.OdasıY.K.Bşk. Mustafa EFE’den aldı.
FOTO 15 : Metal Sanayi Sektöründe BOİ dalında CVS Makine İnş. San. Adına Finans Yöneticisi Refik KARAKAŞ ödülünü Düzce Tic. Borsası Y.K.Bşk. Nurettin KARSLIOĞLU’ndan aldı.
FOTO 16 : Metal Ana Sanayi Sektöründe BOİ dalında Yücel Boru ve Profil End. A.Ş. adına Genel Md. Kemal SARAÇ ödülünü Sakarya Tic. Borsası Y.K.Bşk. Fikri KOÇ’tan aldı.
FOTO 17 : Taşıt Araçları ve Yan.Sanayi Sektöründe KOBİ dalında Paksan Mühendislik Makina San. Adına Genel Müdür Ahmet KALELİ ödülünü TOBB ETÜ Hastanesi Y.K. Bşk. ŞadanEREN’den aldı.
FOTO 18 : Taşıt Araçları ve Yan.Sanayi Sektöründe BOİ dalında Kanca El Aletleri Dövme Çelik ve Makine San. Adına Genel Md. Alper KANCA ödülünü KOTO Meclis Bşk. Recep EKŞİ’den aldı.
FOTO 19 : Elektrikli Teçhizat Ürünleri Sanayi Sektöründe BOİ dalında Akım Metal San. Adına Genel Müdür Mustafa BÖYET ödülünü Gerede TSO. Y.K.Bşk. Mustafa ALLAR’dan aldı.
FOTO 20 : Ağaç, Ağaç Ürünleri ve Mobilya Sanayi Sektöründe KOBİ dalında Sarp İnş.Mobilya San. Adına Genel Müd. Aybars EKŞİOĞLU ödülünü KSO Y.K.Bşk. Ayhan ZEYTİNOĞLU’ndan aldı.
FOTO 21 : Su Arıtımı Atık Bertarafı Sanayi Sektörü’nde KOBİ Süreklilik Ödülünü ExitcomRecycling Atık Taşıma Depolama ve Elektrik San. Adına Genel Müdür Murat ILGAR Kocaeli Büyükşehir Belediye Bşk. İbrahim KARAOSMANOĞLU’nun elinden aldı.

Bütün Fotoğraflar için Lütfen Tıklayınız