SGS

g1

http://www.tr.sgs.com

Gözetim, denetim, test ve belgelendirme alanlarında Uluslararası lider kuruluş olan SGS, kurulduğu 1878 yılından günümüze kadar, 150’den fazla ülkede 1.000’den fazla ofisi, 60.000’den fazla sayıda uzman çalışanı ile, “Daha Kaliteli Bir Yaşam” için gösterilen çabalara ortak olmaktadır. 1933’ten beri de Türkiye’de faaliyet göstermekte olan SGS, gözetim, denetim, test ve belgelendirilme konularındaki uluslararası deneyim ve birikimlerini dünya ve Türk Sanayici ve Girişimcileri ile paylaşmaktadır.

SGS’ NİN SUNDUĞU HİZMETLER NELERDİR: 

g2

SİSTEM VE HİZMET BELGELENDİRME BÖLÜMÜ (SSC)

Sistem ve Hizmet Belgelendirme Bölümü; ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001, ISO 10002, FM, FSC Chain-of-Custody, Gıda Güvenliği Belgelendirmeleri (IFS, ISO 22000, BRC, IFS), Bilgi Güvenliği ve ilgi Teknojilerine Yönelik  (ISO 27001:2005ve ISO 20000), Otomotiv Standardı (TS 16949) belgelendirmelerinde yetkilidir. İkinci Taraf denetimler ile sistem ve tedarikçi kontrolleri ile güven oluşturur. Sera Gazı Emisyonları  ve Enerji Yönetim  Sistemlerindeki ISO 14064 ve EN 16001  gibi yeni standartlar ve  tüm kalite sistemlerindeki uzman Türk denetçileri  ile sürekli gelişimiz için katma değer sağlar.

ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER BÖLÜMÜ (INDIV)
Enerji üretim, iletim ve dağıtımı, Proses Endüstrisi ve LNG tesisleri, Onshore/ Offshore boru hattı, Bina ve altyapı inşaatları, Taşımacılık ve Lojistik gibi birçok geniş ve değişik pazarlarda uzmanlık hizmeti sunduğumuz başlıca hizmeler arasında Tedarik Zinciri Hizmetleri, Ürün Belgelendirme (CE, ASME, SASO, GOST-R vs.), Güvenilirlik Hizmetleri, Teknik Eğitim ve Danışmanlık, Malzeme Testleri ve NDT, Periyodik Muayene Hizmetler, Teknik Personel Temini yer almaktadır.

Bunların yanı sıra Risk Bazlı Muayene, Tesis ve Ekipmanların Mevcut Durum incelemesi, Endüstriyel tesislerin tasarım doğrulaması, AB direktifleri kapsamında CE onaylanmış kurum hizmetleri (Basınçlı Ekipmanlar Direktifi (PED), Makina Direktifi ve ATEX Direktifi, Sağlık, Güvenlik, Çevre ve Kalite Güvence/ Kontrol danşmanlık hizmetleri de sunmaktayız.
HÜKÜMETLER VE KURUMLAR BÖLÜMÜ (GIS)
Son yapılan anlaşmalarla Suriye, Mısır, Cezayir,  Suudi Arabistan, Kenya, Nijerya gibi ülkelerin yanı sıra  Irak ve Zambiya’ ya yapılacak ihracat öncesinde de “Uygunluk Sertifikası” gerekmektedir.
SGS bu hizmetler için tam yetkilidir.

SGS 1965’den bu yana hükümetler adına,  global ticaret doğrulama programlarını uygulamaktadır. Bu;  malların sevkiyat öncesinde kalite, miktar, tarife sınıfı, ithalata uygunluk ve gümrük işlemlerine yönelik olarak bilgilerinin uygun bir şekilde değerlendirilmesine olanak sağlar, ayrıca ithalat vergi ve rejimlerinin Gümrük tarafından hem devlet hem de ticaretin yararına doğru tahakkuk ettirilmesine imkan tanır. SGS halihazırda, hem ithalat hem de ihracat ülkesinde çok geniş bir hizmet yelpazesini kapsayan ithalat doğrulama programları için 21 ülkeyle sözleşme yapmıştır.

TARIMSAL ÜRÜNLER BÖLÜMÜ (AGRI)

g3Hububatlar, bakliyatlar, yem maddeleri ve küspeler, yağlık tohumlar, yağlar, pamuk, gıda maddeleri (işlenmiş/ işlenmemiş gıdalar, kahve, kakao, şeker, yaş sebze ve meyveler, kuru meyveler vb.) için;  gemi ambar/tank, konteyner, araç temizlik kontrolleri, yükleme/ tahliye/ stok gözetimi, ağırlık/ miktar kontrolü, numune alma, analiz ve kalite kontrolü, fumigasyon, garanti servisleri (ağırlık garantili servisler), tedarik zinciri hizmetleri ve emtia kredilerine yönelik teminat yönetimi (Collateral, Stok Monitoring) alanlarında hizmet vermektedir.

SGS AGRILAB  ise  tarımsal emtialar üzerinde Uluslararası Standartlar, Avrupa Standartları, Türk Standartları, USDA, FOSFA, GAFTA benzeri standartlara göre çok sayıda temel fiziksel ve kimyasal analizler gerçekleştirilmektedir. Laboratuvarımızın GAFTA ve FOSFA akreditasyonları mevcuttur.
MADEN VE METALÜRJİK ÜRÜNLER BÖLÜMÜ (MINDIV)
Yükleme, boşaltma ve stok gözetimleri, alıcı ve satıcı namına üçüncü şahısların gözetim hizmetlerine şahitlik, anlaşmalı ve Uluslarası Maden ve Çevre araştırma laboratuvarı ile maden numune hazırlama ve araştırma analizleri, metalürjik ürünlerde üretim sırasında kalite kontrol hizmetlerinin standartlara uygunluğu ve tartılara nezaret ile sağlıklı miktar kontrolleri ve bu ürünlerin ithalatlarında miktar kontrolü ve hasar tespiti gerçekleştirir. Türkiye’ de hurda veya mamül malzemelerde radyasyon kaynağı tespiti hizmeti verir, TAEK ve TURKAK’ dan akreditedir. Ayrıca Draft Survey, Yurtdışı SGS şubeleri ile yerinde gözetim hizmetleri, Europalet kontrolleri, yurt dışına enspektör yollayarak ithalat ve ihracatlarda numune alımlarına nezaret etmekteyiz.
Başlıca hizmet verdiği ürünler arasında maden, çimento/ klinker, kömür ve hurda demir bulunur.
PETROL, GAZ VE KİMYASAL ÜRÜNLER BÖLÜMÜ (OG&C)

Ham Petrol, Madeni Yağlar, Petrol Ürünleri, Kimyasallar ve Petrokimyasallar, Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG), Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) gibi ürünler için; Miktar (Yükleme/ Tahliye), Temizlik, Kalite Kontrolleri, Laboratuvar Hizmetleri, Ürün Transfer Ölçümleri, Petrol Ürünlerinin Harmanlama Gözetimleri, Gemi Yakıt/ İhrakiye Tespit Gözetimleri, Gemi ve Kara Tankları Kalibrasyonu, Banka Kredilerine Yönelik Teminat Yönetimi ve Vernolab (Kullanılan yağın performans takibi) hizmetleri sunmaktayız.
Ayrıca Mersin’ de 2004, Gebze’de ise 2008 yılından itibaren son teknoloji cihaz ve ekipmanlarıyla Petrol, Gaz ve Kimyasal Ürünler Laboratuvarımızda çok çeşitli analiz hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

TÜKETİCİ ÜRÜNLERİ BÖLÜMÜ (CTS)

Tesktilden beyaz eşyaya, gıdadan elektroniğe kadar uzanan geniş bir yelpazede aklınıza gelebilecek her türlü tüketici ürününün kalite ve güvenliği için hizmet vermektedir.
Hazır giyim, oyuncak, deri, ev tekstili, elektronik ürünler, gıda ve gıda ile temas eden maddeler ile ilgili çok çeşitli test ve analiz hizmetleri, yine hazır giyim, elektronik ürünler, gıda, ev eşyaları, oyuncak, ayakkabı gibi ürünler için üretim başlangıç kontrolü, ara kontrol, son kontrol, yükleme nezareti, miktar kontrolü ve hasar tesbiti gibi gözetim desteği; sosyal sorumluluk, fabrika ve güvenlik denetimleri gibi çok çeşitli alanlarda çözüm ortağınız olmaktadır.

OTOMOTİV HİZMETLERİ BÖLÜMÜ (AUTO)

Satışa çıkan 2. el araçların ve kiradan çıkan araçların durumularına yönelik olarak otomotiv şirketleri; leasing; araç ve filo kiralama şirketlerine verilen bir gözetim hizmeti türüdür. Araç ya da araçların bulunduğu sahada profesyonel SGS uzmanları tarafından aracın hasar ve durum kontrollerinin yapılarak, fotoğraflanarak online olarak anında raporlanması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Rapor formatı müşteri ihtiyaçlarına göre uyarlanabilmektedir.

SGS’nin Türkiye’de sunduğu hizmetler; Endüstri, Maden, Tarım, Petrol, Otomotiv, Tüketici Ürünleri ve Kalite Belgelendirme Bölümleri altında gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de 400 kişilik bir ekiple faaliyet gösteren SGS’nin, İstanbul merkez olmak üzere, Gebze, İzmir, İskenderun, Mersin ve Erbil’ de ofis ve laboratuvarları bulunmaktadır.

g4

 

İletişim :
Zafer  BARAN
Systems & Services Certification
Marketing & Sales
Kocaeli Sanayi Odası Fuariçi 41040  / İzmit
Mobile : +90 530 142 60 46
Fax      : +90 212 296 47 82
Email   : zafer.baran@sgs.com