Ekim ayı dış ticaret rakamlarını değerlendirdi… KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: “Ekim ayı ihracatında tarihi rekor”

2 Kasım 2017

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan geçici dış ticaret verilerine ilişkin, ekim ayında ihracatın 2002 yılından bu yana tarihi zirveye ulaştığını belirterek, “Bu rekorların sürmesini istiyoruz.” dedi.

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ekim ayında ihracatta yüzde 8,96’lık artışın sevindirici olduğunu belirterek, “Ekim ayında ihracatımız geçen yıla göre yüzde 8,96 artarak 13,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatımızdaki artışın devam ettiğini ve 2002 yılından bu yana en yüksek ekim gerçekleşmesi olduğunu görüyoruz. İthalatımız ise yüzde 25,2 artarak 21,3 milyar dolar oldu ve ekimde dış ticaret açığı yüzde 74,6 artarak 7,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dövizdeki hareketlilik nedeniyle kasım ayında ithalatta gerileme olabilir.” dedi.

İhracattaki artış hızının, ithalattaki artış hızına yaklaştırılması gerektiğini vurgulayan Zeytinoğlu açıklamasının devamında, “Ekim ayında ihracatımız yüzde 8,96 arttı. İlk on aydaki artış yüzde 10,4 oldu. İthalatımız ise ekim ayında yüzde 25,2 ve ilk on ayda yüzde 16,5 arttı. Bu nedenle ilk on aydaki dış ticaret açığımız yüzde 28 arttı. 2014 yılından bu yana geriliyorken. İlk on ayda ara malı ithalatımız yüzde 28 artmış. Hedefimiz ihracattaki artış hızımızı ithalattaki artış hızının üzerine çıkarmak olmalı. Bu da dışa bağımlı olduğumuz ürünler haricinde ara mallarını kendi iç dinamiklerimizle üretmekten geçiyor.” dedi.

İhracatın katma değeri artırmak yoluyla ivme kazanmasını beklediklerini belirten Zeytinoğlu, “Diğer taraftan ihracatımızı sürekli ve kalıcı olarak artırabilmek için katma değerli ürün ihracatını hedeflemeliyiz. Başbakanımızın açıkladığı KOBİ’lerin teknoloji düzeyi yüksek ürün ve yatırımlara yöneltilmesine ilişkin adımların hem yatırım, hem de ihracata önemli pozitif etkileri olacağına inanıyoruz.” dedi.

Ocak-ekim döneminde ihracatın geçen yıla göre yüzde 10,4 artışla 129,8 milyar dolar olduğunu belirten Zeytinoğlu, “OVP’de 2017 yılı için hedeflenen 156,5 milyar dolar ihracata ulaşılabilmek için son iki ayda ortalama 13,7 milyar dolar ihracat yapmamız gerekiyor. Bu hedefi ulaşılabilir görüyoruz.” dedi.

Paylaş