Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov Türk İş Adamları İle Bir Araya Geldi

Paylaş

Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın RustamMinnihanov ve beraberindeki heyet, Türk işadamları ile Kocaeli Sanayi Odası’nın düzenlediği  kahvaltılı toplantıda bir araya geldi.

Workinn Otelde düzenlenen toplantıya; Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın RustamMinnihanov, Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Devlet Eski Bakanı Kürşat Tüzmen, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev, Tataristan Cumhuriyeti Uluslararası ve Dış Ekonomi İlişkiler Danışmanı Radik Gimatdinov, Tataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı Başkanı TaliyaMinullina, Tataristan Cumhuriyeti Tülyaçi İli Belediye Başkanı İldusZaripov, Tataristan Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı İldar Mingaleyev, Tataristan Cumhuriyeti Sağlık Bakan Yardımcısı İldar Fatihov, Tataristan Cumhuriyeti’nin Türkiye Cumhuriyeti’nde Yetkili Temsilcisi Aydar Gashigullin, Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şamil Ageev ile Tataristan Cumhuriyetinin Türkiye Cumhuriyetinde Yetkili Temsilci Yardımcısı Ayrat Gataullin, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Tataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı başkanı Taliya Minullina, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Organize Sanayi Bölgesi Başkanları ve sanayiciler katıldı.

Kahvaltı bitiminde, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, bir sunum gerçekleştirerek Kocaeli ve bölge sanayi hakkında bilgi verdi. Konuşmasında Kocaeli’nin ikinci büyük sanayi kenti olduğunu vurgulayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “İlimizin Nüfusu 1,7 milyon kişidir. Nüfus yoğunluğu bakımından 476/m2 ile Türkiye’nin 2. ilidir. Kocaeli İstanbul ve Ankara’dan sonra toplanan vergilerin yüzde 11,2’sini karşılayan üçüncü ildir. Kişi başına ödenen vergi 22.931 lira ile Türkiye’nin 5 mislidir. Ayrıca bölgemiz büyük işletmelerin de tercih ettiği bir bölgedir. Türkiye’nin en büyük 500 firmasının da 89’u Kocaeli’de faaliyet göstermektedir. 89 Büyük kuruluşun 33’ü yabancı sermayelidir. Türkiye’nin ilk 10 firmasının 3’ü Kocaeli’dedir.” dedi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun konuşmasının ardından söz alan Vali Hasan Basri Güzeloğlu yaptığı konuşmalarında, “Bugün Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın RustamMinnihanov’un ilimizi ve ülkemizi şereflendirmeleri kapsamında Kocaeli Sanayi Odamızın düzenlediği, anlamlı ve bir o kadarda değerli bir buluşmanın sizlerle birlikte tanığı olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Dost ve kardeş Tataristan’ın Cumhurbaşkanı’nı kardeşlik bağlarımızı geçmişten gelen köklü, güçlü ve güzel ilişkilerimizi daha iyiye ve daha güzel bir ortak geleceğe taşımak adına ilimizi ve ülkemizi şereflendirmesinden de şahsım ve Kocaeliler adına büyük mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum.” dedi.

Sözlerine, “Sayın Cumhurbaşkanımızın hedeflediği gerçekten ortak hedefler aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti devletimizin ve milletimizin de ortak hedefidir.  Kardeş ülkemizle çok köklü ve güçlü olan ilişkilerimizin dış ticaretle daha iyiye gitmesi ve Tataristan’daki yatırım imkanları çerçevesinde Türk sanayicisi ve işadamlarının bu coğrafyaya, ata yurtlarına yeniden yatırımcı olarak dönmesi ve işbirlikleriyle yatırımlar gerçekleştirmesi çok önemli ve anlamlı bir hedeftir.

İlimiz üretim önceliğindeki öncülüğünü Türkiye’nin bu işbirlikleri temelinde yapacağı buluşmalarda da sürdürmektedir. Kocaeli Sanayi Odası bu anlamda bu misyonu üstlenmenin ve buna dönük bir çabayı bugün sizlerle buluşturmanın da mutluluğunu yaşıyor. Bu buluşmanın bugünden sonra başlayacak ilişki ve işbirliklerimizin bu amaca hizmet edeceği inancının altını bir kez daha çizmek istiyorum. Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın RustamMinnihanov’u tekrar ilimizde ve ülkemizde görmekten mutluluk duyduğumu belirtmek istiyorum.” şeklinde devam etti.

Ardından Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın RustamMinnihanov yaptığı konuşmalarında, “Bugün Türk işadamları ile bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Bu toplantının Türkiye-Tataristan işbirliği açısından faydalı olmasını diliyorum. ” dedi.

Sayın Cumhurbaşkanının konuşmalarının ardından Tataristan Cumhuriyeti Yatırım Geliştirme Ajansı Başkanı Taliya Minullina, Alabuga Özel Ekonomi Bölgesi Genel Müdürü Timur Şagivaleev ve TOSB Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Çiftçi birer sunum yaptı.

Katılımcı şirketlerin Tataristan ile yapılabilecekleri işbirlikleri ve projeler hakkında bilgilendirilmesinden sonra Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin tesisinin 95’inci yıldönümü vesilesiyle Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov ve Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Rustam Minnihanov Vali  Hasan Basri Güzeloğlu’na hatıra madalyası takdiminde bulundu.

Toplantının ardından Gebze Belediyesi ve Tyulçi Bölgesi Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. İki ülke arasında firmaların ticari ilişkilerinin artırılması, karşılıklı ticaret yayınlarının ve tekliflerinin duyurulması, karşılıklı düzenlenecek fuar ve diğer etkinliklere iştirak edilmesi ve karşılıklı delegasyonlar düzenlenmesi amacıyla Kocaeli Sanayi Odası ve Tataristan Sanayi ve Ticaret Odası arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı  Rustam Minnihanov’a günün anısına çini işlemeli bir plaket takdim etmesinin ardından toplu fotoğraf çektirdiler.