TAYSAD üyelerine, ‘Yurt Dışında Firma Satın Alma’ operasyonlarında ‘Turquality Programı’na dahil olma zorunluluğu kaldırıldı

8 Haziran 2013

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Eximbank ile işbirliğine girerek üyelerine ihracat, markalaşma, yurt dışı satın alma operasyonları gibi faaliyetlerinde pozitif ayrıcalık sağlayacak. Eximbank, TAYSAD üyelerine 3 yıla kadar geri ödemesiz 10 yıl vadeli libor +3.00 faiz oranlı avantajlı kredi imkânları sunacak.

‘Türk Malı’ imajını güçlendirebilmek için Eximbank’tan sanayiciye pozitif ayrımcılık geldi. “Marka Kredisi” olarak bilinen ve sadece Turquality Programına dahil olan firmaların yararlandığı ‘Yurt Dışında Firma Satın Alma’ amacı için kullanılabilecek, uzun vadeli kredi kullanımında TAYSAD üyelerine uygun kredi destekleri verilecek. Buna göre TAYSAD üyeleri, ‘Yurt Dışında Firma Satın Alma’ operasyonlarında ‘Turquality Programı’na dahil olmadan 7-10 yıllık vadeden ve avantajlı faiz oranından yararlanabilecek. TAYSAD ile Eximbank’ın işbirliği ile ihracatta firmaların küresel rekabet gücünü artırmak amacıyla yenilikçiliğe ve AR-GEye dayalı, katma değeri yüksek, uluslararası piyasalarda “Türk Malı” imajının güçlendirilmesi amaçlanıyor.

 

Global Marka Yolunda İlk Adım
TAYSAD üyelerinin markalı ürün ile orta ve ileri teknoloji ürünlerinin ihracatı, üretim ve pazarlama süreçleri ile markalaşma faaliyetleri Eximbank tarafından desteklenecek. İşbirliği çerçevesinde ayrıca Türk firmalarınca yurt içindeki bir Türk markasının yurt dışına açılması, yurt dışında var olan markaların satın alınması yoluyla global marka oluşturulması da hedefleniyor.

 

Otomotiv Endüstrisinin Eli Güçlenecek
TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu, “‘Marka Kredisi‘ olarak bilinen ve sadece Turquality Programına dahil olmuş firmaların yararlandığı, ‘Yurt Dışında Firma Satın Alma’ amaçlı uzun vadeli kredi kullanımlarında, derneğimizin girişimleriyle Eximbank değişiklik yaptı. Bundan böyle firmalarımızın bu kredilerden yararlanması için Turquality Programı’na dahil olma şartı kaldırıldı. Üyelerimiz yurtdışı satın almalarda Eximbank’ın uzun vadeli kredilerinden yararlanabilecektir. Firmalarımızın yurtdışında firma satın alma sürecini hızlandıran bu imkan ile yurt dışında elimiz güçlenecektir. Böylece ‘Türk malı’ imajını ve marka algımızı daha yüksek seviyelere çıkartacağız. Kredilerin uzun vadeli olmasının yanı sıra tercihe göre 2 ya da 3 yıl geri ödemesiz olması da firmalarımıza avantaj sağlayacaktır” diye konuştu.

Paylaş