Tekstil ve İklimlendirme Sektörleri – SKDM Eğitimi

23 Mayıs 2022

Sayın üyemiz;

TOBB’dan Odamıza gelen yazıda; Aralık 2019 tarihinde yayımlanan Avrupa Yeşil Mutabakatı Belgesi, Avrupa’nın 2050 yılında ilk karbon-nötr kıta olması hedefiyle yola çıkan ve bütün sanayisini dönüştürmeyi gerektiren bir yeşil büyüme stratejisi olduğu paylaşılmıştır. Bu kapsamda AB, bütün politika metinlerini gözden geçirmektedir. Yapılan düzenlemeler arasında; İklim Kanunu, Yeni Sanayi Stratejisi, Tekstil Stratejisi, Sürdürülebilir Ürün İnisiyatifi gibi metinler bulunmaktadır. Söz konusu düzenlemelere ilişkin bilgi notları zaman zaman tarafınıza iletilmektedir.

Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında, uluslararası arenayı en çok etkileyecek düzenleme ise Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM) olacaktır. Temmuz ayında açıklanan 55’e Uyum paketi ile detayları açıklanan SKDM ile AB ülkelerine yapılacak ihracata bir vergi yükü gelmesi beklenmekte olup; sektörlerimizin şimdiden hazırlıklarına başlaması elzemdir.

Bu kapsamda, Birliğimizin ilgili sektörlere SKDM kapsamındaki ürünlere yönelik detaylı eğitim verme çalışmaları başlamış olup, ilk eğitim Ocak ayında gübre ihracatı yapan firmalar için düzenlenmiştir. Diğer sektörler için de eğitimler devam etmektedir. Tekstil sektörü için 8 Haziran 2022, İklimlendirme sektörü için 9 Haziran 2022 tarihlerinde Birliğimiz Sosyal Tesislerinde (Ankara) gerçekleştirilecek olan eğitimlerin programı ekte yer almaktadır.

Bu eğitim hizmetinin kontenjanı sınırlı olup, eğitime katılmak isteyen üyelerinizin bilgilerini 27 Mayıs 2022 tarihi mesai saati sonuna kadar ekteki forma işlenmek suretiyle Birliğimize yazılı olarak, ayrıca esin.ozarslan@tobb.org.tr adresine elektronik ortamda gönderilmesini rica ederiz.

Eğitim programı için Tıklayınız