Temmuz Ayında Kocaeli Sanayinde Kapasitelerdeki Artış Sınırlı Kaldı

27 Temmuz 2015

  • Kocaeli Sanayi Odası tarafından açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı Temmuz ayında yüzde 70,8 oldu. Temmuz ayı kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı dönemine göre 1,8 puan düşerken, bir evvelki aya göre ise sadece 0,1 puan arttı.

Kocaeli Sanayi Odası tarafından her ay açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı Temmuz ayında yüzde 70,8 olarak gerçekleşti. Kocaeli sanayinin kapasite kullanım oranı Temmuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre 1,8 puan düşerken, bir evvelki aya göre 0,1 puan artış gösterdi.

Bugün, Merkez Bankası da Türkiye geneli için Temmuz ayı kapasite kullanım oranını açıkladı. Buna göre Temmuz ayında Türkiye genelinde kapasite kullanım oranı; geçen yıla göre 1 puan geçen aya göre ise 0,8 puanlık bir artışla 75,9’a yükseldi.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Bugün Merkez Bankası tarafından Türkiye geneli için açıklanan kapasite kullanım oranının geçen yıla göre 1 puan, geçen aya göre ise 0,8 puanlık bir artışla 75,9’a yükseldiğini gördük. Türkiye için bu kapasite kullanım artışını çok olumlu karşılıyoruz. Bununla birlikte, ilimizde bu artışın çok düşük kalmasının nedenini bölgemizdeki metal sektöründe yer alan firmalarımızda yaşanan sendikalar arası çekişmelere bağlıyoruz.” dedi.

Kocaeli genelinde metal, makine ve kimya sektörlerinde kapasitelerin ortalamanın altında gerçekleştiğini belirten Zeytinoğlu “Temmuz ayında gıda ve plastik sektörlerinde kapasite oranlarının Kocaeli ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini tespit ettik” dedi.

Paylaş