TİM Tarafından Açıklanan Kasım Ayı İhracat Rakamı 12,9 Milyar

2 Haziran 2014

TİM Kasım ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Buna göre ihracat bir önceki aya göre yüzde 2,2 artsa da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 azalarak 13,8 milyar dolardan 12,9 milyar dolara düştü. 11 aylık dönemde ise, yüzde 4,4 artışla 144,3 milyar dolar ihracat yapıldı. Son 12 aylık ihracat da yüzde 4,4 artışla 157 milyar doları aştı.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Bu düşüşte kurların etkisi olduğuna inanıyoruz. Hem çevremiz ülkelerdeki gelişmeler, hem de dolar/euro paritesinin euro aleyhine gelişmesi nedeniyle ihracatımızda düşüş görüldü. Orta Vadeli Programda konulan hedefi yakalamakta sıkıntı yaşayacağımızı görüyoruz.” dedi.

OVP ile hedeflenen ihracatın 166 milyar dolardan 160 milyar dolara revize edildiğini ve bu koşullarda söz konusu hedefin yakalanabilmesi için Aralık ayında 16 milyar dolar ihracat yapılması gerektiğini vurgulayan Zeytinoğlu, “Bunun pek mümkün gözükmediğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, Kocaeli ihracat yapan ilk 10 il arasında Kasım ayında ihracatını arttıran tek il oldu. Bu hafta içerisinde Kocaeli Gümrükleri tarafından açıklanan veriler doğrultusunda ilimize ilişkin dış ticaret rakamlarını daha detaylı paylaşacağız” dedi.

Paylaş