TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Orhangazi Gönüllü Evi ve Örnekköy Kadın Dayanışma Derneğini Ziyaret Etti

8 Ekim 2015

Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu, Orhangazi Belediyesi ve Gönüllü evi Koordinatörü Berrin Tuğral’ın daveti üzerine, TOBB Kocaeli Kadın Girişimçiler Kurulu Başkanı Bahar Baykal, Başkan Yardımcısı Mukadder Doğanay, Kurul Üyeleri Nuriye Köksal, Zeynep Cici, Nuran Doğan, Vildan Aydın ve Kocaeli Sanayi Odası Mali İşler Sorumlusu Ayşen Barış Orhangazi Gönüllü Evi ve Örnekköy Kadın Dayanışma Derneğini ziyaret etti.

Belediye Başkanı Sayın Neşet Çağlayan ve ekibinin de bulunduğu organizasyonda Gönüllü evinin kuruluş amacı, kuruluş süreci, katedilen mesafe, üyelerinin gelişimi ve verilen eğitimlerden bahsedildi.

Gönüllü Evinin hayata geçmesindeki en önemli nedenin; Ev kadınlarının tüketici olarak yaşamak zorunda kalmaları, el emeklerini değerlendirememeleri olarak belirten Berrin Tuğral, amaçlarının Kadınlara meslek edindirmek, öğrendikleri mesleklerden para kazanmalarını sağlamak olduğunu söyledi.

Ana faaliyetleri arasında Çini işleme sanatı, Seramik, iğne oyası, Türk işi, Nakış,  yabancı dil eğitimleri olan Gönüllü evine ziyaretleri ile Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri bu örnek çalışmanın Kocaeli’de uygulanabilirliğini araştırmanın yanında; Satışa sunulmuş olan birbirinden güzel el emeği ürünlerden satın aldılar.

Gönüllü evi ziyaretinin ardından yine kadın girişimciliğine örnek olan Orhangazi Örnekköy Kadın Dayanışma Derneği ziyaret edildi.

Orhangazi Örnekköy mahalle muhtarı aynı zamanda da Örnekköy Kadın Dayanışma Derneği başkanı olan Esra Özcan derneğin kuruluş amacı ve faaliyetleri konusunda bilgi verdi. 2014 yılı Mayıs ayında kurulan Örnekköy kadın dayanışma derneği 54 üyesi ve 10 aktif çalışan kadın üyesi ile el emeği ile ürettikleri yufka, köy ekmeği, erişte, tarhana, silor, salça,  gibi yöresel ürünleri her pazartesi bölgelerinde kurulan Pazar yerinde satışını yapmaya devam ediyor.

Hedeflerinin İznik gölünün kenarında güzel bir kahvaltı evi hazırlamak ve daha iyi ortamlara gelebilmek olduğunu belirten Esra Özcan, Kırsal alandaki bayanlarımızın artık kabuklarını kırıp yeni bir hayata girmelerini gerektiğini belirtti.

Paylaş