TÜİK’in işsizlik rakamlarını değerlendirdi…

15 Ağustos 2017

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu:
-Tek haneli işsizlik yine de mümkün
Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu TUİK tarafından açıklanan mayıs ayı işsizlik oranı ile ilgili yaptığı değerlendirmede, işsizliğin düşüş trendinde olmasına karşın henüz bir önceki yılın düzeyine indirilemediğine dikkat çekti.
İşsizliğin ocak ayındaki yüzde 13’lük düzeyinden kesintisiz olarak mayıs ayında yüzde 10,2’ye kadar düşürüldüğünü kaydeden başkan Zeytinoğlu: “Mayıs ayında İşgücüne katılım oranı yüzde 53 ile yüksek seviyeye ulaşmasına rağmen, işsizliğin yüzde 10,2 ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 artış göstermesi umutlarımızı kırmamalı. Haziran ve temmuzda düşüşün sürmesiyle tekrar tek haneli rakamları görebiliriz.” değerlendirmesini yaptı.
Turizm sektöründeki canlanmanın işsizlik üzerinde pozitif etkilerinin görüldüğünü belirten Ayhan Zeytinoğlu “İstihdam artışı için verilen teşviklerin yanı sıra mayıs ayından itibaren yeterli olmasa da turizmin işsizlik üzerine pozitif etkilerini görmeye başladık. Bu da tek haneli işsizlik hedefi için olumlu bir etken.” dedi.
İstihdam artışının sabit sermaye yatırımları ile sürdürülebilir olması gerektiğini vurgulayan Zeytinoğlu “Mayıs ayında istihdam tarafında bir iyileşme var. Ancak istihdam ihtiyacı yeni yatırımlardan kaynaklanıyorsa daha kalıcı oluyor. Oysa uygulanan teşvikler ile Kredi Garanti Fonu’ndan aktarılan kaynağın küçük bir kısmının yatırıma dönüştüğünü, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla verilerinden öngörebiliyoruz. Gerek sezonsal ve gerekse alınan geçici tedbirlerin son çeyrekte etkisi azalacağından, yılı yine çift haneli işsizlik oranı ile kapatma tehlikesini dikkate almalıyız.” açıklamasını yaptı.
KSO Başkanı genç nüfustaki istihdam ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Diğer taraftan üzerinde durulması gereken bir konu da genç nüfustaki işsizlik oranı. Yılın ilk aylarına göre gerileyen ve yüzde 19,8 olan genç nüfusta işsizlik oranının, bir önceki ayla aynı seviyede kalması düşündürücü. Bu konuda ilave tedbirlere ihtiyaç var.” dedi.
– Temmuz ayında bütçe 926 milyon TL fazla verdi.
KSO başkanı Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan temmuz ayındaki 926 milyon TL bütçe fazlası ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede “Bu sene ekonomiyi canlandırmak amacıyla uygulamaya alınan teşvikler bütçede açığa neden oldu. Temmuz ayındaki 926 milyon TL bütçe fazlasını olumlu değerlendiriyoruz. Yılsonuna doğru açıkta azalma istiyoruz. Zira Bütçe açığı faizlerin yükselmesine katkı yapıyor.” açıklamasını yaptı.

Paylaş