Türkiye-Belarus Hizmet Ticareti Anlaşması-Pazara Giriş Müzakereleri

23 Eylül 2022

Sayın Üyemiz;

TOBB’dan Odamıza gelen yazıda; Belarus ile ülkemiz arasında Hizmet Ticareti Anlaşması (HTA) müzakerelerinin IV. Turu’nda Ulusal Düzenlemeler, Mesleki Yeterliliklerin Tanınması ve Eğitim Alanında İşbirliği, Gerçek Kişilerin Dolaşımı, Ulaştırma ve Lojistik, Mali Hizmetler, Telekomünikasyon Hizmetleri, Dijital Ticaret, Posta ve Kurye Hizmetleri, Sağlık Hizmetleri, Turizm ve Seyahat Hizmetleri, Rekabet ve Kamu Alımları fasıllarının görüşüldüğü belirtilmiştir.

Yazıda devamla, söz konusu fasıllara yönelik gelecek turda metin müzakerelerinin tamamlanması ve pazara giriş müzakerelerine başlanmasının planlandığı ifade edilmiştir. Yazıda, Belarus yetkililerine iletilmek üzere pazara giriş müzakereleri kapsamında ilk olarak Belarus’tan pazara giriş, milli muamele ve ilave taahhüt taleplerin tespit edilmesi ve diğer taahhüt taleplerinin de belirlenerek söz konusu ülkeye iletilmesinin hedeflendiği açıklanmıştır.

Bu itibarla, anılan taleplere yönelik sorun, öneri ve değerlendirmelerinizin 26 Eylül 2022  tarihine kadar Birliğimize (ozlem.ozkan@tobb.org.tr) iletilmesini rica ederiz.