Türkiye – Romanya Ekonomi Forumu ve Kamu-Özel Sektör Ortaklığı (Ppp) Toplantısı

6 Eylül 2018

DEİK/Türkiye-Romanya İş Konseyi, Romanya Ticaret ve Sanayi Odası (CCIR) ve Romanya Türk İşadamları Derneği (TİAD) işbirliğiyle Bükreş’te 6 Eylük 2018 tarihinde “Türkiye – Romanya Ekonomi Forumu ve Kamu-Özel Sektör Ortaklığı (PPP) Toplantısı”  gerçekleştirilecektir.

Söz konusu toplantıya Romanya Cumhuriyeti Ticaret ve İş Geliştirme Bakanlığı Müsteşarı Paula Pîrvanescu katılacak olup, Romanya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Sayın Ana Birchall’ın katılımı muhtemeldir. Ayrıca söz konusu toplantıya Romanya Yatırım Ajansından üst düzey temsilciler katılım sağlayacaktır.

Türkiye’nin Kamu Özel Sektör Ortaklığı (PPP) modeli ile elde ettiği başarı dolayısıyla, söz konusu toplantıda Romanya’da yeni gelişmekte olan PPP modelinde Türkiye’nin tecrübesinden faydalanması ve  iki ülke iş dünyası arasında işbirliği imkanlarının yaratılması hedeflenmektedir. Anılan toplantıda  Romanya’daki PPP projeleri hakkında bilgi verilmesi planlanmakta olup firmalar arasında toplantı kapsamında networking imkanı bulunmaktadır.

Türkiye ve Romanya arasındaki ticari işbirliği önemli gelişme kaydetmektedir. Halihazırda Romanya’da 14.000’in üzerinde Türk firması bulunmaktadır. Türkiye, Romanya’nın AB Üyesi olmayan ülkeler arasındaki en önemli ticaret ortağı konumundadır. Romanya’daki Türk yatırımları üçüncü ülkeler üzerinden gelenlerle beraber 6 milyar doları aşmıştır. 90’dan fazla Türk müteahhitimiz Romanya’da başarılı projeleri ile faaliyet göstermektedir.

Kamu-Özel Sektör Ortaklığının sürdürülebilir kalkınma hedefinde çok önemli katkı sağladığı göz önüne alındığında, Romanya’da Türk özel sektörü için önemli fırsatlar bulunmaktadır.

Söz konusu toplantının taslak programı ekte bilgilerinize yer almaktadır.

Türkiye ve Romanya arasında yeni işbirliği imkanları yaratılmasında fayda sağlayacak söz konusu toplantıya katılımınızı diler, katılmak isteyen firmalarımızın aşağıda belirtilen katılım formunu 4 Eylül 2018 Salı gününe kadar eksiksiz doldurmaları rica olunur.

Katılım formu: https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/709/11323

Detaylı bilgi için irtibat kişisi:

Sn. Aycan Damalı, (adamali@deik.org.tr;0212 339 50 74)

Paylaş