Ulusal Temiz Üretim Merkezi ve Sanayide Eko-verimlilik paneli yapıldı

9 Haziran 2014

T. C. Bilim,Sanayi ve teknoloji Bakanlığı tarafından Kocaeli Sanayi Odası’nın desteğiyle düzenlenen 2014 Verimlilik Haftası Etkinlikleri kapsamında “Ulusal Temiz Üretim Merkezi ve Sanayide Eko-verimlilik” paneli gerçekleştirildi.

Wellborn Otelde yapılan panele T.C: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof.Davut Kavranoğlu,Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Zekeriya Özak,Vali Yardımcısı Osman Sarı, Kocaeli Sanayi   Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz ,sanayiciler ve çeşitli firma temsilcileri katıldılar.

Toplantının açış konuşmasını yapan, T.C: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof.Davut Kavranoğlu,Verimlilik Haftası etkinliklerini geleneksel hale getirmeyi hedeflediklerini açıklayarak, “Bizler bu etkinliklerle verimlilik bilincini arttırmaya çalışıyoruz.Çevreyle birlikte üretimde  eko verimlilikle kirliliğin kaynağında önlenmesi sağlanıyor. Sadece verimlilik sağlanmakla 2023 hedeflerine varamayız.Mutlaka bilgi ekonomisine geçmemiz şarttır” dedi.

Daha sonra söz alan KSO Başkanı Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayisi ve önemi hakkında kısa bilgi aktarımında  ve çeşitli ekonomik değerlendirmelerin ardından sözlerine şöyle devam etti; “ Verimlilik ile ilgili devletimiz ,çok önemli adımlar atıyor.2007 yılında çıkarılan “Enerji Verimliliği kanunu” ülkemiz açısından bu alanda atılacak ciddi adımların başlama yılı olarak kabul edilebilir.Yapılan yasal düzenlemelere ilaveten; Bilinçlendirme faaliyetleri kapsamında yarışmalar ve Teşvikler etkili olmaya başladı. Enirji verimliliğine yönelik yapılacak yatırımların ,5.Bölge teşvikleri kapsamında sayılmasını son derece sevindirici bulmaktayız.Ayrıca “verimlilik Arttırıcı Projeler” ve “Gönüllü Anlaşmalar” olarak adlandırılan teşvik mekanizmaları, enerji verimliliği alanında yatırım yapan sanayicilerimiz tarafından kullanılan teşvik mekanizmalarıdır” dedi.

PANEL

2014 Verimlilik Haftası Etkinlikleri kapsamında “Ulusal Temiz Üretim Merkezi ve Sanayide Eko-Verimlilik “ konulu panelin yönetimini Gebze İleri teknoloji Enstitüsü’ndan Prof.Dr.Bülent Keskinler yaptı. Panel’de ilk sunumu  Tübitak MAM Çevre ve Temiz Üretim Müessesi Müdürü Prof.Dr. Mehmet Kitiş gerçekleştirdi. Prof.Kitiş, “ Sanayide Kaynak Verimliliği ve Çevre ve temiz Üretim Enstitüsü Çalışmaları “ hakkında sunum yaptı. Panel de daha sonra  Doğu Marmara kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Şevket Kırıcı, “Temiz Üretim Yöntemlerine geçişte Devlet Desteklerinin etkisi”, Pak Holding A.Ş.Proje ve Yatırımlar Müdürü Çetin Keskiner, “ Örnek Üretim Uygulamaları ve Verimlilik arttırıcı projeler”,  Son olarak ta BSTB Verimlilik Genel Müdürlüğü ,Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Selin Engin “Verimlilik Genel Müdürlüğünün Temiz Üretim alanındaki faaliyetleri “ konusunda sunum yaptı.

Paylaş