"Umarız arkası gelir" diyen Ayhan Zeytinoğlu: “Sanayi üretimi toparlanma işaretleri verdi”

8 Aralık 2016

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ekim ayı sanayi üretiminde gerek eylül’e, gerek 2015’in ekim ayına göre gözlenen artışın sanayi üretiminin toparlanma eğilimini yansıttığını söyledi.

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ekim ayında 2015 ekim ayına göre yüzde 2 artış olduğunu ifade ederek; “Ekim ayında sanayi üretimindeki yüzde 2 büyüme bizleri sevindirdi. Eylül ayına göre de yüzde 3.7’lik bir artış var. Geçen ay gerek ülkemizde gerekse çevremizde yaşanan gelişmelerin etkisiyle üretimde ciddi bir düşüş olmuştu. Son çeyrekte sanayi üretiminde toparlanma beklediğimizi söylemiştik. Sanayi üretimindeki bu artış bizlere moral verdi. Bundan sonraki aylarda da üretim artışının süreceğini tahmin ediyoruz. ” dedi.

Yatırımlar açısından önemli olan sermaye malı üretimindeki yıllık yüzde 3,6 seviyesindeki artışı olumlu karşıladıklarını belirten Zeytinoğlu, “Yatırımların işareti olan sermaye malı üretiminin toparlanıyor olmasını memnuniyetle görüyoruz. Geçen ay bu kalemde yüzde 2,3 gerileme sözkonusuydu. Hükümetimizin yapısal reformlarla yatırım ortamını iyileştirmek ve finansmana erişimi kolaylaştırmak için aldığı tedbirlerin önümüzdeki dönem etkisini daha çok göreceğimizi düşünüyoruz.” dedi.

Sanayinin alt sektörlerini değerlendiren Zeytinoğlu, ekim’de eylül’e göre imalat sanayindeki yüzde 4,1 ve 2015 ekim ayına göre imalat sanayi üretimindeki yüzde 1.7’lik artışın ‘sürükleyici’ etkisine dikkat çekerek şunları söyledi: “Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 0,4 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinin yüzde 5,7 ve imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 1,7 arttığını görüyoruz.” dedi

Paylaş