Umman Pazarı ve İşbirliği İmkanları Toplantısı

24 Nisan 2018

Türkiye-Umman İş Konseyi tarafından 14 Mayıs 2018 Pazartesi günü 13:30-15:00 saatleri arasında Istanbul River Plaza’da “Umman Pazarı ve İşbirliği İmkanları” konulu bir toplantı düzenlenecektir. Toplantı’ya T.C. Muskat Ticaret Müşavirimiz iştirak ederek Umman pazarına ve potansiyel işbirliğine dair bir sunum gerçekleştirilecektir.

Umman Sultanlığı, karadan Suudi Arabistan, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri ile sınır komşuluğunun yanı sıra Hint Okyanusu, Umman Denizi ve Basra Körfezi gibi stratejik su geçişleri üzerinde bulunması nedeniyle jeostratejik açıdan oldukça önemli bir konumdadır.

Umman ekonomisi diğer Körfez Ülkeleri gibi büyük ölçüde petrole dayalı olmakla birlikte, hükümet ülke ekonomisinin çeşitlendirilmesi politikalarına yönelmektedir. Özellikle imalat sanayi, lojistik, turizm(otelcilik), tarım ve balıkçılık ile madencilik sektörlerinde çeşitli yatırımlar yapılmaktadır.

Umman Sultanlığı İstatistik ve Enformasyon Milli Merkezi tarafından yayınlanan son verilere göre, 2017 yılının ilk 9 ayında Umman ekonomisi geçen senenin aynı dönemine göre %10.2 büyüme kaydetmiştir. Bu kapsamda, cari fiyatlarla gayri safi milli hasıla 53.04 milyar ABD dolarına ulaşmıştır. Umman’ın Arap Ülkeleri Serbest Ticaret Bölgesi (GAFTA) üyesi ve aynı zamanda ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması olması ülkeyi avantajlı konuma getirmektedir. Umman pazarının ihtiyaçları doğrultusunda başta yapı malzemeleri, elektrikli makinalar, gıda ürünleri, mobilya ve halı sektörlerinde önemli ihracat potansiyeli bulunmaktadır. Diğer yandan, halihazırda Yemen’e  yapılan ihracatımızın büyük bölümü Umman üzerinden gerçekleşmektedir.

Müteahhitlik sektöründe ise 2017 yılı sonu itibariyle firmalarımızın Umman’da üstlendikleri projelerin toplam değeri 5.5 milyar dolara ulaşmıştır.  Halihazırda ülkede Duqm, Salalah ve Sohar olmak üzere üç önemli proje devam etmektedir. Ülkenin önde gelen kalkınma projesi olan Duqm Özel Ekonomik Bölgesine ülke yönetimi çok büyük önem vermektedir. Gemi inşa tesislerinin faaliyete geçtiği bölgede yatırım yapacak şirketlere önemli teşvik unsurlarından faydalanmaları sağlanmaktadır.  Duqm Özel Ekonomik Bölgesi İdaresi, Duqm bölgesinin ekonomik kalkınmasından sorumlu kamu idaresi olup, bölgede yatırım yapmak isteyen yabancı firmaların başvuru ve bilgi istemlerine tek durak hizmeti vermek üzere yetkilendirilmiştir. (www.http://duqm.gov.om) Ayrıca, aynı sayfada doğrudan açılan ihalelere de yer verilmektedir. Son olarak varılan anlaşma çerçevesinde Çin Halk Cumhuriyeti’nin bölgede 2022 yılına kadar yapılan 10 Milyar ABD Dolarlık yatırım yapması beklenmektedir.

Bu çerçevede, Umman pazarına ilişkin bilgilendirmenin yapılacağı söz konusu toplantıya katılmak isteyen üyelerimizin 7 Mayıs 2018 tarihi mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/668/10838 bağlantısından kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

İlgili Kişiler:

Akın Dıblan, 0212 339 50 28, adiblan@deik.org.tr
Aziz Toprak| atoprak@deik.org.tr | 0212 339 5029

Paylaş