Vergi ve SGK Prim Borçlarının Yapılandırılması ile İstihdam Teşvikine İlişkin Kanun Teklifi İş Dünyamıza ve Vatandaşlarımıza Pandemi Sürecinde Nefes Olacak…

27 Ekim 2020

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılması ile istihdam teşvikine ilişkin kanun teklifiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Yapılandırma ve destekler geniş kapsamda farklı kesimlere rahat bir nefes aldıracak. Kanun teklifi hakkında memnuniyetimizi belirtmek isterim” dedi.

KSO Başkanı Zeytinoğlu; “Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinin olumsuz etkilerinin azaltılabilmesi için vergi ve SGK prim borçlarının ertelenmesi ve yapılandırılarak vadelere yayılması konusunu Oda olarak çok defa gündeme getirdik. Konuyu bu ay gerçekleştirdiğimiz Meclis Toplantımızda Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’a da iletmiştik. Ertelenen borçların birikmesi ve ödenmeye başlanması pandeminin devam ettiği bir dönemde sanayiciyi tekrar zorlamaya başlamıştı.Fakat ilgili kanun ile vergi, prim dahil, kamuya olan borçların yapılandırılarak 18 taksitle ödenmesinin yolu açıldı. Yapılandırmak için yasanın yürürlüğe girmesinin ardından mükellefler yılsonuna kadar başvuruda bulunabilecek. Söz konusu borçlar 6 ve 18 taksit seçenekleriyle 2 ayda bir ödenebileceği için vade 36 aya kadar uzayabilecek. Ayrıca teklifte; kısa çalışma desteğinin uzatılması, esnek çalışmanın özendirilmesi, ilave istihdam sağlayan işletmeler için verilen prim ve stopaj desteği  de yer alıyor” dedi.

Bu doğrultuda istihdam teşvikine ilişkin kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nunda kabul edilmesinden memnuniyet duyduğunu dile getiren Zeytinoğlu; “Bu zorlu süreçte, yeni düzenleme ve desteklerin sanayicilerimize, iş dünyamıza ve geniş kapsamda farklı kesimlere önemli bir rahatlama sağlayacağına inanıyor, emeği olan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Paylaş