Yahya Kaptan Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Bilişim Sanayicileri Semineri Gerçekleştirildi

31 Mart 2015

KSO Bilişim Komitesi ve Yahya Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliği ile “Bilişim Sanayicileri Kariyer Günleri Semineri” 26 Mart 2015 tarihinde gerçekleştirildi.

Lisenin Konferans Salonunda düzenlenen seminere okulun bilişim öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

Seminerde ilk konuşmacı olan KSO üyesi Teknodrom Robotik & Otomasyon A.Ş adına Orhan Bozoklu konuşmasında firmasının tanıtımını bir sunum ile yaptıktan sonra firmanın bu güne kadar geçirdiği evreleri anlattı. Yazılım ağırlıklı çalışan bölümlerinde eleman temininde çekilen zorluklardan bahseden Bozoklu, bu mesleği seçecek öğrencilerin hedeflerini belirlemelerini ve o konuda kendilerini geliştirmelerini söyledi. Bozoklu, “Firmaya stajyer bile seçerken yazın birkaç ay bile olsa bir yerde çalışmış elamanları tercih ediyoruz. ” diye ilave etti.

İkinci konuşmacı olan KSO üyesi BNA Bilişim firma sahibi Barış Kafa da konuşmasında önce firmasını tanıtan bir sunum yaptı. Ardından bilişim mesleği ile uğraşacak insanların hangi dallarda çalışabileceklerini sunum ile göstererek, bilgisayar bilimi ile uğrasan bilim adamlarından son kullanıcıya destek veren destek personeline kadar meslek katmanlarını özetledi. Kafa, mesleği seçecek kişilerin iyi planlama yapması, kendini yetiştirmesi, kendi alanı dışında uğraşlar da bulması ve spor yapması gerektiğini, aynı meslekten insanlarla sık sık sohbet etmelerini bilgi paylaşmalarını söyledi.

Son konuşmacı olan KSO meclis ve bilişim komitesi üyesi ve BİMSER Çözüm firması yönetim kurulu başkanı Sedat Babalık, 1977’de matematiktik mühendisi olarak mezun olduktan sonra işe başladığında bilgisayarı ilk orada gördüğünü, o zamanlar bütün ülkedeki bilgisayar sayısının 37 adet olduğunu ve hepsinin toplam kapasitesinin bu gün kullandığımız bir dizüstünün kapasitesine eşit olduğunu söyledi. Bilişim sektörünün ülkenin geleceğini ve bu gününü kurtaracağını söyleyen Babalık,  “Bir fabrikada bir işçi istihdamı için gereken yatırım 500 bin dolardır. Halbuki yazılımda sermaye insandır. 2 bin dolar ile bir yazılımcının altyapısı hazırlanabilir. Katma değerli yazılım ihracatında Hindistan örneği vardır. Hindistan, 2001 yılında 6 milyar dolarlık yazılım ihracatı yaptı.” diyerek devam etti.

Daha sonra öğrenciler, katılımcılara gerçekleştirdikleri başarılı projelerden örnekler verdiler. Staj yaptıkları yerde yazdıkları yazılımların hâlâ kullanıldığını söyleyen öğrencilere katılımcılılar iletişim adreslerini vererek projeleri hakkında ellerinden gelen yardımı yapacaklarını söylediler.

Seminer sonunda okul müdür yardımcısı Hacı Mehmet Yıldırım  katılımcılara teşekkür ederek İzmit Saat Kulesi maketi ve çiçek hediye etti.

 

Paylaş