KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: Hyundai Assan’ın dev yatırımı Kocaeli’yi birinci yaptı

6 Haziran 2018

KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli’nin nisan ayında teşvikli yatırım projesi sıralamasında Türkiye birincisi olduğunu açıklayarak, Kocaeli’nin ilk sırayı almasında Hyundai Assan’ın 1.9 milyar liralık dev modernizasyon yatırımının büyük katkısı olduğunu açıkladı.

Ekonomi Bakanlığı tarafından düzenlenen Teşvikli Yatırım verilerine göre Kocaeli, yatırım projesi çekmede nisan ayının birincisi oldu.  Nisan ayında Kocaeli’de toplamda 2 milyar 94 milyon liralık yatırım öngören 6 proje teşvik belgesi aldı.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede, “Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre nisan ayında 515 yatırım projesinin teşvik belgesi aldığını biliyoruz. Bunların tamamı için gerekli yatırım tutarı ise 10.2 milyar TL. Bu tutarın yüzde 20.5’una karşılık gelen 2.1 milyar TL’lik kısmının ilimizde bulunduğunu memnuniyetle görüyoruz. 2.1 milyar TL’lik yatırımın ise 1.9 milyarı ilimizin öncü sektörlerinden, otomotiv sektöründe bulunan Hyundai Assan firmasından gelmesini ayrıca olumlu buluyoruz. Bu büyük yatırım, nisan ayında ilimizi ilk sıraya taşımasının yanında ‘taşıt araçları’nı nisan ayında en çok yatırım çeken sektör konumuna da getirdi.” dedi.

Sektörel bazda ülkemiz ihracatını otomotiv sektörünün sırtladığının altını çizen Zeytinoğlu, “2017 yılında otomotiv ihracatının toplam ihracatımızdaki payı yüzde 15.3’e yükseldi. Yıllık 205 bin adet ilave üretim yapılması öngörülen Hyundai Assan’ın bu yatırımı ile ilimizin otomotiv sektöründeki üretimi daha da üst seviyelere çıkacak ve ilimizin güçlü potansiyelini ortaya koyacak. 2017 yılında ilimiz otomotiv üretiminin yüzde 35.9’unu karşılıyordu. Sadece bu yatırımın devreye alınması ve tam kapasite çalışmasıyla bu oranın yüzde 45’lere çıkacağını görebiliyoruz. Böylece daha fazla üretim ve ihracat prensibiyle uzun vadeli sürdürülebilir büyüme de sağlanabilecek.” dedi.

-Hyundai Assan’ın yatırımı

Hyundai Assan’ın gerçekleştireceği  ‘ürün çeşitlendirme ve modernizasyon’ yatırımı için 1 milyar 959 milyon lira harcanacak. Nisan ayında Türkiye’nin de en büyük yatırımı olan proje tamamlandığında ilave 105 kişilik istihdam sağlayacak.

Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Faiz Desteği, Vergi İndirimi gibi teşvikler tanınan yatırım projesi ile i10 ve i20 tiplerinde yılda 215 bin adet , i20 SUV tipi (B-SUV) yılda 40 bin adet araç üretim kapasitesi yaratılacak.

Paylaş