Yüksek Cari Açık Sürpriz Değil

12 Haziran 2015

  • Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Mart ayında yüksek gelen cari dengedeki bozulmanın kendini Şubat’tan itibaren gösterdiğine dikkat çekerek “Umarız cari dengedeki bu bozulma devam etmez.” dedi.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Mart ayı beklentilerin üzerinde çıkan Mart ayı cari açık rakamındaki değerlendirmesinde “Cari açıktaki yükselme benim için sürpriz olmadı.” dedi. Cari dengedeki bozulmanın kendini Şubat’tan itibaren gösterdiğine dikkat çeken Ayhan Zeytinoğlu, asıl etki olan dış ticaret dengesindeki bozulmanın Şubat ayında kendini gösterdiğini, ihracatın ithalattan daha hızlı düştüğünü belirterek “Bu durum Mart ayında da devam etti.” dedi.

Merkez Bankasının açıklamalarına göre Mart ayında cari açık 4,96 milyar dolar oldu ve aylık bazda yılın zirvesine yükseldi. Yıllık cari işlemler açığı da 45,5 milyar dolar oldu.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yaptığı değerlendirmede “Yılın başından itibaren artışta olan cari açık, Mart ayında 4,96 milyar dolara ulaştı. Yıllık bazda ise 45,5 milyar dolara yükseldi. Bu artıştaki en büyük neden Mart ayındaki yüksek dış ticaret açığıdır. Ayrıca altın ihracatındaki gerilemenin ve doğrudan yatırımlardaki düşüşün de etkilerini görüyoruz.” dedi.

En büyük sorunun açığın finansmanı ile ilgili olduğunu belirten Zeytinoğu “Ne yazık ki yılın başından bu yana doğrudan yatırım tutarı da artış göstermiyor. Geçen yılın ilk çeyreğine göre 805 milyon dolar doğrudan yatırım tutarımız azalmış. Dolayısıyla Mart ayında rezervlerden 6,6 milyon dolar kullanmışız.  Umarız yaz aylarındaki turizm ile giren döviz ile rezervlerdeki düşüşü telafi ederiz.” dedi.

Paylaş