Yüzde 3.1’lik ‘ikinci çeyrek büyümesi’ni değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu: "Ekonomik büyümeye daha da ivme kazandırmak zorundayız"

9 Eylül 2016

TÜİK tarafından açıklanan 2016 yılının ikinci çeyreğine ilişkin yüzde 3,1 büyüme oranını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Tüm olumsuz koşullara rağmen, Batı ve OECD ülkelerine kıyasla Türkiye ekonomisinin yılın ikinci çeyreğindeki yüzde 3,1’lik büyüme performansını olumlu değerlendiriyoruz. Ancak gerçekleşen bu büyüme oranı aynı zamanda ekonominin yavaşladığını gösteriyor. Coğrafi riskleri ve darbe kalkışmasının ekonomiye etkilerini göz önüne aldığımızda üçüncü çeyrek büyüme oranının daha da gerileyebileceğini bekliyoruz. Yıl sonu hedeflerimizden uzaklaşmamak için hükümetimiz tarafından alınan önlemlerin sonuç vermesi gerekiyor.” dedi.

Yılın ikinci çeyreğinde sanayinin yüzde 3,9 ve hizmetler sektörünün yüzde 3,6 büyüdüğüne dikkat çeken Zeytinoğlu, “İmalat sanayi büyümesi, geçen yılın aynı dönemine göre 1,8 puan düşük gerçekleşti ve yüzde 3 oranında artışla büyümeye yeterli katkıyı veremedi. Sürdürülebilir büyümenin üretim ve ihracat artışıyla sağlanabileceğini her zaman vurguluyoruz.” dedi.

Merkez Bankası tarafından açıklanan ve yıllık 28,9 milyar dolar gerçekleşen cari açık rakamını da değerlendiren Ayhan Zeytinoğlu, “Cari işlemler açığı Temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre 523 milyon dolar azalarak yıllık 28,9 milyar dolar olarak gerçekleşti.  Turizm gelirlerinin geçen yılın hemen hemen yarısı kadar olmasına rağmen bu gerilemenin, dış ticaret açığının azalmasından kaynaklandığını görüyoruz. Yıllık cari açığın tekrar azalışa geçmesi çok olumlu. Cari açıktaki bu gerilemeyi ülkemizin kredi notu derecelendirmesi açısından önemli buluyoruz.” dedi.

Paylaş