Yüzde 4,8 olarak açıklanan ilk çeyrek büyümeyi değerlendiren Ayhan Zeytinoğlu “Tüm olumsuzluklara rağmen ilk çeyrekte yüzde 4,8 büyüme bizleri sevindirdi”

Paylaş

– Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu TUİK tarafından açıklanan 2016 yılının ilk çeyreğine ilişkin yüzde 4,8 büyüme oranı ile ilgili “Tüm olumsuz koşullara rağmen geçen yılın ilk çeyreğinden 2,3 puan üzerinde gerçekleşen 2016 yılının ilk çeyreğine ilişkin yüzde 4,8’lik büyüme rakamı bizleri sevindirdi. Büyümenin ağırlıklı iç tüketimden geldiğini görüyoruz. Sürdürülebilir büyümenin ihracata dayanması Türkiye ekonomisi için daha sağlıklı olacaktır.” açıklamasını yaptı. 

TUİK tarafından açıklanan yılın ilk çeyreğinin GSYİH verilerini değerlendiren KSO Başkanı: “Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği büyüme performansını olumlu değerlendiriyoruz. Bu yıl da komşumuz ülkelerle olumsuzluklar devam ediyor. Dolayısıyla ihracat performansımız bu yıl da istediğimiz düzeyde değil. Yılın ilk çeyreğinde iç tüketim ve devlet harcamalarıyla büyüdüğümüzü görüyoruz. Bunun sürdürülebilir olması için büyümeye ihracat katkısının daha fazla olması gerekiyor.” dedi.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; 2016 yılının ilk çeyreğinde imalat sanayinin yüzde 5,9 ve hizmetler sektörünün yüzde 5,1 büyüdüğüne dikkat çekerek “Bu yılın ilk çeyreğinde imalat sanayi geçen yıla göre 4,6 puan yüksek gerçekleşerek yüzde 5,9 arttı. Diğer taraftan hizmetler sektörünün alt sektörü olan konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri yüzde 1,2 küçüldü. Oysa geçen yıl yüzde 5 büyümüştü. Yaz aylarında buradaki küçülme devam edebilir.” diye söyledi.

Mal ve hizmet ihracatının GSYİH’ya katkısının hala yetersiz olduğunu belirten Zeytinoğlu “Harcamaların büyümeye katkısında bir artış görüyoruz. Mal ve hizmet ihracatının büyümeye katkısı geçen yıl eksi iken bu yıl yüzde 2,4. Diğer taraftan hane halkı nihai tüketim harcamaları yüzde 6,9 ve devletin nihai tüketim harcamaları yüzde 10,9 arttı. İhracatın katkısının artması daha yerinde olacak.” dedi.

– Cari açık düşmeye devam ediyor

Ayhan Zeytinoğlu 28,6 milyar dolar gerçekleşen yıllık cari açık ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Yıllık cari açık geçen yıl Temmuz ayından bu yana kesintisiz düşmeye devam ediyor. Önümüzdeki ay da düşeceğini bekliyoruz. Ancak yaz aylarında turizm gelirlerinin yetersiz olması bu düşüşü durağanlaştırabilir.” dedi.