Zeytinoğlu: İşsizliğin Tek Haneli Rakamlara Düşmesini Bekliyoruz

15 Haziran 2015

  • Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu yüzde 10,6 seviyesinde gerileyen işsizlik oranı ile ilgili yaptığı değerlendirmede “İşsizlik oranı Mart ayında beklediğimiz gibi bir evvelki aya göre 0,6 puan geriledi. İşsizliğin önümüzdeki aylarda tek haneli rakamlara düşmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

KOCAELİ-KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Mart ayında yüzde 10,6’ya gerileyen işsizlik verilerine yönelik olarak “Mart ayında gerileyen işsizlik oranını mevsimsel etkiye bağlıyoruz. Önümüzdeki aylarda işsizliğin daha da gerileyerek tek haneli rakamlara düşmesini bekliyoruz. ” değerlendirmesini yaptı.

Mart ayında istihdam sayısı 377 bin kişi artarken işsiz sayısının 157 bin kişi gerilediğini belirten Ayhan Zeytinoğlu “İstihdama katılım oranının 0,3 puan artışla yüzde 50,4’e yükselmesi memnuniyet vericidir. Erkeklerde işgücüne katılma oranı değişim göstermeyerek yüzde 70,6 düzeyinde kalırken, kadınlarda ise 0,9 puanlık artışla yüzde 30,7 olarak gerçekleşti. Kadınların işgücüne katılım oranında artış olması sevindiricidir. Kadınların erkeklerle eşit oranda işgücüne katıldığı ülkelerin, gelişmiş ülkeler olduğunu görüyoruz.”dedi.

Bu arada Zeytinoğlu Mayıs ayı bütçe sonuçlarına ilişkin de bir değerlendirmede bulundu. Mayıs ayında bütçenin faiz harcamalarının düşmesi nedeniyle fazla verdiğini, bundan memnuniyet duyduklarını ifade ederek “Bu eğilimin önümüzdeki aylarda da sürmesini istiyoruz.” dedi.

Paylaş