Zeytinoğlu: Turizm Gelirleri Cari Açığı Daha da Düşürecek…

12 Haziran 2015

  • Merkez Bankası tarafından açıklanan ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu nisan ayında gerileyen cari açığın yaz aylarının gelmesi daha da gerileyebileceğini belirterek “Nisan ayında gerileyen yıllık cari açığın turizm gelirlerinin katkısı ile daha da gerileyebileceğini bekliyoruz” dedi.         

Merkez Bankası tarafından açıklanan Nisan ayı ‘cari işlemler dengesi’ gelişmelerini değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu; Nisan ayında cari açığın 2014’ün aynı ayına göre 1 milyar 519 milyon dolar azalması ile ilgili olarak “Önümüzdeki aylarda turizm gelirlerinin daha da artması ile birlikte cari açığın daha da düşeceğini tahmin ediyorum.” dedi.

12 aylık cari açığın 45.7 milyar dolardan 44.2 milyar dolara düşmesini değerlendiren Başkan Zeytinoğlu; “Nisan ayı itibariyle dış ticaret açığı 2.2 milyar dolar azalarak 3.3 milyar dolara düşmüş. Aynı şekilde  bir önceki yıl 307 milyon dolarlık altın ithalatı, bu nisan’da 1 milyar 182 milyon dolarlık ihracata dönüşmüş. Bu iki gelişme yıllık cari açığın düşmesini sağlayan ana unsurlar olarak göze çarpıyor. Yaz aylarının gelmesi ile turizm gelirlerinin katkısı olacaktır. Önümüzdeki aylardan itibaren yıllık cari açığın daha da gerileyebileceğini bekliyoruz.” dedi.

Başkan Zeytinoğlu cari işlemler dengesi hesaplarında doğrudan yatırımlar, portföy yatırımları ve faizlerden oluşan ‘diğer yatırımlar’ kalemindeki ‘net çıkış’a da dikkat çekerek bir önceki yılın aynı ayına göre net çıkışın 706 milyon dolar artarak 1 milyar 483 milyon dolara çıkmasının da iyi değerlendirilmesi gerektiğini kaydederek; “Tam tersine net çıkışların azalması, girişlerin artması bizim asıl beklentimizdir.” şeklinde konuştu.

Paylaş