AMBALAJ VE TEHLİKELİ ATIK BEYAN SİSTEMLERİ EĞİTİMİ KOCAELİ SANAYİ ODASINDA GERÇEKLEŞTİ

Kocaeli Sanayi Odası(KSO) ve Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü işbirliği ile “Ambalaj ve Tehlikeli Atık Beyan Sistemleri Eğitimi” 20 Şubat 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

KSO Meclis salonunda düzenlenen eğitim seminerine sanayi kuruluşları temsilcileri ve çevre görevlileri ilgi gösterdi.

Eğitim Seminerinin açılış konuşmasını yapan KSO Çevre Uzmanı Aynur HACIFETTAHOĞLU,Türkiye imalat sanayinin yüzde 13’ünü üreten ilimiz için çevre konusunun diğer illere göre çok daha öncelikli bir mesele olduğunu vurguladı.

Çevre konusunda çeşitli kurumlarla işbirliği yaparak eğitimler, paneller ve seminerler düzenlediklerini belirten HACIFETTAHOĞLU; Üyelerimize çevre konusunda daha fazla yardımcı olabilmek adına İlimizdeki kamu kurum ve kuruluşları, yerel idareler, OSB Müdürlükleri ve özel sektör temsilcileri katılımı ile Çevre Platformu’nu ve Meclis üyelerimizden oluşan Çevre İhtisas Komisyonu’nu geçen sene ilk defa oluşturduk. Bu platform ve komisyonda İlimizin çevre konusundaki eğitim ihtiyaçları, sorunları, çözüm önerileri ve projeleri masaya yatırılarak tartışılmaktadır dedi.

SAHABETTİN BİLGİSU ÖDÜLLERİ İLE ÇEVRE DUYARLILIĞINI ARTTIRIYORUZ
“Ayrıca çevreye olan duyarlılığın bir göstergesi olduğunu düşündüğümüz “Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri” organizasyonumuz ile her yıl firmalarımızı ödüllendiriyoruz. Bu sene organizasyonumuzun 20.si Haziran ayı içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanımızın katılımı ile gerçekleştirilecektir.” diye ilave etti.

ÇEVRE BİLGİ SİSTEMİ”NE GİRİLMELİ
Kocaeli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden Kübra SEYMEN ve Tuba YILMAZ, Ambalaj ve Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmelikleri kapsamındaki yükümlülükler, beyan sistemleri ve belgelendirme konulu sunumlarını yaptı.
Bu toplantıda Ambalaj ve Tehlikeli Atık Beyanı’nın nasıl yapılacağı hakkında bilgi verilirken, öncelikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesindeki “Çevre Bilgi Sistemi”ne girileceğini, buradan alınan çıktının İl Müdürlüğüne gönderilip şifre alınması gerektiğini belirten SEYMEN ve YILMAZ daha sonrasında da formların nasıl doldurulacağını sinevizyon eşliğinde katılımcılara aktardılar.

Dr.Tuba YILMAZ SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ
Kübra SEYMEN SUNUMU İÇİN TIKLAYINIZ