KSO Haziran Ayı Meclis Toplantısında Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Haluk Görgün'ü Ağırladı

10 Haziran 2016

Kocaeli Sanayi Odası Haziran ayı Meclis toplantısı KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya  Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Haluk Görgün konuk konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda, ekonomik değerlendirmelerde bulunan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, konuşmasının başında,  65’nci Hükümetin Başbakanı Binali Yıldırım ve yeni kabineyi kutlayarak, İlimize uzun yıllar emek veren ve Milli Savunma Bakanı olarak  hükümette görev alan  Fikri Işık’a teşekkür ederek yeni görevinde başarı dileklerinde bulundu.

Geçtiğimiz Salı günü İstanbul Vezneciler’de çevik kuvvet polislerinin bulunduğu midibüse yönelik yapılan bombalı saldırıyı ve diğer terör saldırılarını şiddetle kınadıklarını açıklayan Zeytinoğlu konuşmasının devamında Nisan ayında bütçe’nin 5,4 milyar TL. fazla verdiğini vurgulayarak, “Nisan ayında vergi gelirleri sadece yüzde 1,7 arttı. Buna rağmen fazla verdik. Çünkü bu ayda bütçe gelirlerine en büyük katkı “teşebbüs ve mülkiyet gelirlerinden” geldi (+ yüzde 86) Nisan’da “KİT ve Kamu Bankalarından” (MB’dan) 9,6 milyar TL gelir elde edildi. Diğer taraftan, kümülatif olarak ilk dört ayda; giderler yüzde 9,9 ve gelirler yüzde 16,2 arttı. Giderlerde tutucu olma noktasında bu yıl somut sonuçlar görüyoruz. Bunun yılsonuna kadar devam etmesini bekliyoruz”

Geçtiğimiz Salı günü İSO tarafından 2015 yılı Türkiye’nin 500 büyük firmasının açıklandığını kaydeden KSO Başkanı Zeytinoğlu, “İlimizden 80 firma yer aldı. İlk on firma içerisinde Türkiye’nin en büyük firması TÜPRAŞ, ikinci büyük firması Ford vardı. Yine İlimizde faaliyet gösteren Hyundai Assan Otomotiv bu yıl sekizinci sırada yer aldı”

Konuşmasında,  bu konuda tüm üyelerini  kapsayan bir araştırma hakkında  bilgi vermek istediğini açıklayan KSO Başkanı Zeytinoğlu, “582 adet Odamız üyesi firmanın merkezi, çoğunlu İstanbul (527 firma) olmak üzere farklı illerde yer alıyor. Bu firmalarımız gelir ve kurumlar vergisini, çoğunluğu İstanbul olmak üzere Kocaeli dışındaki illerde ödüyorlar.

Kocaeli merkezli 1.464 firmanın toplam karı 3,4 milyar TL iken, sadece İstanbul merkezli 527 üyemiz firmanın toplam karı 6,2 milyar TL’dir. Bu istatistikten İstanbul’un Kocaeli’ne ödenen verginin iki katını sadece Kocaelili firmalardan aldığı görülmektedir. Dolayısıyla Büyükşehir Belediyemizin burada ciddi kaybı oluşmaktadır. Bu firmalarımız Kocaeli’nin kaynaklarını kullanıyor, atıklarını İlimizde bertaraf ediyor. Bir sanayi kenti olan ilimizin, kamuoyu algısı da ne yazık ki olumsuz oluyor. Kocaeli olarak üretimini Kocaeli sınırları içinde yapan firmalarımızın merkezlerinin de Kocaeli’nde olması için çalışmalar yapmalıyız. İl olarak ciddi kaybımız vardedi.

(Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytioğlu’nun konuşma metni için tıklayınız)  

PROF DR .HALUK GÖRGÜN

KSO Meclisinin konuğu olan Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Haluk Görgün;  “KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, göreve geldikten sonra üniversite-sanayi işbirliği yapılacaksa bu bölgeden yapılmalı dedi. İlişkilerin güçlendirilmesi adına güzel adımlar attık.  GTÜ’de 2 bin 427 lisans, 2 bin 790 yüksek lisans ve 722 doktora yapan öğrenci sayımız var. 81 profesör, 54 doçent, 56 yardımcı doçent, 21 öğretim görevlisi,26 okutman, 233 araştırma görevlisi ve 28 uzman sayımız var. 2014 yılında öğretim üyesi başına 2 bin 73 adet makale yapıldı. Öğretim üyesi başına aktif Ar-Ge Proje Fonu 120 bin TL. Üniversitemizde 102 modern cihazlarla donatılmış 102 ayrı laboratuar var” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Görgün,URAP TR 2015-2016 Türkiye sıralamasına göre üniversitenin genel sıralamada 7’inci, Tıp Fakültesi olmayan üniversiteler sıralamasında 4’üncü ve devlet üniversiteleri genel sıralamasında 6’ıncı olduklarını kaydetti.

Paylaş