KSO’da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İşbirliği ile İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Bilgilendirme Semineri Gerçekleştirildi

Paylaş

Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Ruhsat ve Denetim Şube Müdürlüğü işbirliği ile “İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Bilgilendirme Semineri” 22 Ekim’de KSO’da gerçekleştirildi.

Müteşebbisler ile Belediyeler arasında yaşanan mükerrer işlemleri önlemek, koordinasyonu ve uygulamada bütünlüğü sağlamak, işverenlerin faaliyetleri sırasında ruhsat mevzuatı ile ilgili mağduriyetleri ve dolayısıyla telafisi imkânsız zararları ortadan kaldırmak amacıyla KSO Konferans Salonunda düzenlenen seminere firmaların yetkilileri, OSB Müdürlüklerinin Ruhsat Birimleri ve çeşitli kurum ve kuruluşların temsilcileri iştirak etti.

Seminerde; Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Ruhsat ve Denetim Şube Müdürlüğünden GSM Şefi Yüksel Demircan konuşmacı olarak yer aldı. Demircan; Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatları (GSM) hakkında bilgilendirme yaptığı sunumunda İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatının amacı, yetki ve sorumlulukları, mevzuatı, ruhsatlandırma süreçlerine değindi. Ayrıca ruhsatlandırma işlemlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda da bilgi aktaran Demircan, imar durumu, vaziyet planı, işletmecinin değişmesi ve işyerinin nakli, birden fazla faaliyet konusu bulunan işyerleri, tesislerde yapılacak değişiklik ve ilaveler, ruhsat değişikliği gerektiren haller ve faaliyetten men, ruhsat iptali ve kapatma işlemleri konularında da katılımcıları örneklerle bilgilendirdi.

Demircan, şuan Başkanlıkları yetkisinde 686 adet gayri sıhhi müessese, 273 adet akaryakıt ve LPG istasyonu, 408 adet sıhhi müessese ve 54 adet umuma açık istirahat ve eğlence yeri olduğunu belirtti. Soru cevap kısmı ile seminer son buldu.

Seminer sunumuna ulaşmak için tıklayınız.