“Makine Sektöründe Rekabetçiliğin Geliştirilmesi” Projesi

8 Haziran 2014

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’i (URGE) kapsamında, “Seçilmiş Makine Sektöründe Rekabetçiliğin Geliştirilmesi” isimli bir proje yürütülmektedir. Proje hakkında bilgi verilmek üzere, 15 Temmuz 2014 Salı günü Saat 10:30’da bir toplantı düzenlenecektir.

Makine üretiminin en yoğun olduğu 13 ili kapsayan söz konusu proje için Odamızca yapılan çalışma sonucunda, ilimizde 39 öncelikli alt sektör arasında öne çıkan aşağıdaki 3 alt sektör belirlenmiştir.

  • 23. Alt Sektör – Kağıt hamuru, kağıt işleme, kağıt kesme makine ve cihazları
  • 26. Alt Sektör – Metalleri dövme, işleme, kesme, şataflama presleri, makineleri
  • 30. Alt Sektör – Kauçuk, plastik  eşya imal ve işleme makine ve cihazları

Söz konusu proje ile seçilmiş makine üreticilerinin, ihracat kapasitelerinin arttırılması amaçlanmaktadır. Seçilen firmaların rekabetçi olmak için ihtiyaçları, projenin danışman kuruluşu TEPAV tarafından belirlenecektir. TEPAV’ın projeye dahil olan firmaları analizi sonucunda hazırlayacağı rapor, T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın, önümüzdeki 3 yıl boyunca firmalara vereceği desteklere temel teşkil edilecektir.

URGE projesi ile, her türlü eğitim, danışmanlık ve yurtdışı pazarlama faaliyeti kapsamında yapılan harcamaların %75’i Ekonomi Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Projeyle ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Şirketinizin ihracat kapasitesini daha da ileriye götürebilmeniz için iyi bir fırsat olarak gördüğümüz projenin tanıtılacağı toplantıya katılım için, tıklayınız.

Paylaş