Sanayi Üretim Endeksindeki Yüzde 4.2’lik büyüme iyi bir gelişmedir

Paylaş

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu,Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayı sanayi üretim endeksini açıkladığını belirterek “Buna göre, Mart ayında endeks 120,9 olarak gerçekleşti. Sanayi üretim endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,2 arttı” dedi.

KSO Başkanı  Zeytinoğlu, “Sanayi üretim endeksi aylık bazda yatay seyrediyor. Takvim etkisinden arındırılmış endeks yüzde 4,2 büyümeyi iyi bir gelişme olarak görüyoruz. Şüphesiz, ihracatın da sanayi üretim endeksine önemli bir katkısı oldu. Ancak, 2023 yılı hedeflerine giden yolda bu gelişmeler hala yeterli olmayabilir.”

Kocaeli Gümrüklerinden alınan  verilere göre Kocaeli ihracatının  Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,2 artış göstererek 1,7 milyar dolar olarak , İthalatın  ise yüzde 2,5 azalma gerçekleştiğini vurgulayan KSO Başkanı Zeytinoğlu,  “Kocaeli ihracatındaki artış da sevindirici bir gelişmedir. Avrupa ekonomisindeki canlanmanın Kocaeli’nden yapılan ihracata olumlu etkisinin olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.