KSO Başkanı Zeytinoğlu: Terör Ülkemizin Birlik ve Beraberliğine Karşı Yapılan Bir Eylemdir

15 Ekim 2015

Kocaeli Sanayi Odası’nın Ekim ayı Meclis toplantısı Hasan Tahsin Tuğrul Başkanlığında gerçekleştirildi. KSO Meclis toplantısına Devlet Eski Bakanı Kürşat Tüzmen ve Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Şube Müdürü Mücahit Keskin konuk konuşmacı olarak katıldılar.

Meclis toplantısında ilk konuşmayı yapan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, son günlerde ülkemizin gündemini terör eylemlerinin aldığını vurgulayarak, “Terör ülkemizin birlik ve beraberliğine karşı yapılan bir eylemdir. Bize düşen görev birlik ve beraberliğimizi bozacak her türlü girişimin karşısında durmaktır. Bu eylemlerden ülke ekonomimiz zarar görüyor. Odaklanmamız gereken konulardan tamamen uzaklaşıyoruz.” dedi.

Sözlerine ekonomik verileri değerlendirerek devam eden Zeytinoğlu, Haziran ayında işsizlik oranının yüzde 9,6 yükselme ile beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini belirterek, “İşsizlikteki artış mevsimsel olarak işgücüne yüzde 52,1 olarak gerçekleşen yüksek katılma oranından kaynaklanıyor. Yarın açıklanacak Temmuz ayı işsizlik oranında bu artışın devam edeceğini bekliyoruz. Ayrıca yüksek işsizlikte Suriyeli mültecilerin de olumsuz etkisi olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Temmuz ve Ağustos aylarında birbirini nötrleyerek devam eden bütçe performansının fazla vererek ilerlediğini belirten Zeytinoğlu, “Faizler açısından bütçe disiplini çok önemli. Bu bakımdan mali disiplinden taviz verilmeden sekiz aylık bütçe performansının seçim sonrasında da korunması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Eylül ayında ihracatımızın gerilediğini belirten Zeytinoğlu, “İhracattaki gerilemeyi sadece pariteye bağlayamayız. Özellikle komşu ülkelere yaptığımız ihracat geriliyor. AB ekonomisi de beklediğimiz düzeyde hızlanmadı. AB’ye yapılan ihracat Eylül ayında yüzde 11 azaldı.” dedi.

Zeytinoğlu, gerçekleştirilen aylık faaliyetler hakkında özet bilgiler aktararak sözlerine son verdi. (KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun tam konuşma metni için tıklayınız.)

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Şube Müdürü Mücahit Keskin: “Güvenli İnternet Kullanın”

KSO Başkanı Zeytinoğlu’nun ardından ilk söz alan konuk konuşmacı Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Şube Müdürü Mücahit Keskin, karşılaşılan suç türleri ve alınması gereken tedbirler hakkında bilgi aktarımında bulundu. Sık karşılaşılan suç türlerinin kredi kartı kopyalama olayları, sahte siteler aracılığıyla internet bankacılığından para aktarımı, server ele geçirme olayları, sahte a-posta aracılığıyla dolandırıcılık ve kişisel verilerin ele geçirilmesi olduğunu söyleyerek, “Şüpheli görünen e-postaları açmayın. Aksi taktirde kişisel bütün bilgilerinize ulaşabilirler. URL adresi ve referans numaralarını kontrol edin. Güçlü parolalar, lisanslı ve güncel yazılımlar kullanmaya dikkat edin.” dedi. Sunuma ulaşmak için tıklayınız.

Devlet Eski Bakanı Kürşat Tüzmen: “İnovasyon ve Verimlilik Olmadan Rekabetçilik Olmaz”

KSO Meclisinin ikinci konuk konuşmacısı Eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ise ekonomik büyüme ve rekabetçilik için geliştirilmesi gereken modelden bahsetti.  Bu model için faktör şartlarının, iş gücü ve sermaye bileşeninin çok iyi ayarlanması gerektiğini söyleyerek, “Esas işimiz rekabetçilik. Verimlilik ve inovasyon olmadan rekabetçilik olmaz. Bizim eksiğimiz bu.” dedi.

İyi bir model için faktör şartları, talep şartları, firma yapısı ve destekleyici endüstrilerin oluşturulup, iç talep ve dış talebin karşılanması gerektiğini vurguladı. Bunun için ise destekleyici endüstrilerin geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Tüzmen, Türkiye’nin süper teknoloji ihracatının sıfır olduğunu söyleyerek, “Nano ve biyo teknolojiye dayalı ihracatımız sıfır. Yüksek teknolojili ürünlerde ise yaklaşık yüzde 2. Bu ihracat ile yurt dışında fazla pazar alamayız. Bilgi ve kalite seviyesi yükseltilerek standartların arttırılması gerekiyor.” dedi.

Paylaş